Największa elektrownia słoneczna w regionie

Na Śląsku ruszy dzisiaj, 16 października największa w regionie instalacja fotowoltaiczną zamontowana na dachu zbiornika wody należącego do Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów (GPW).

Koszt elektrowni to prawie 4,5 mln zł, z czego niemal 4 mln zł pochodziły ze środków unijnych.

Panele elektrowni mają powierzchnię prawie 20 tys. m kw., czyli ok. półtora boiska piłkarskiego. Instalacja dostarczy rocznie ok. 300 megawatogodzin energii. To ilość wystarczająca do zasilania w prąd przez cały rok około stu gospodarstw domowych – wyjaśnił Aleksander Maicher z GPW. Przedstawiciele GPW podkreślają, że śląska inwestycja dowodzi, iż elektrownie słoneczne nie muszą być domeną terenów mniej zurbanizowanych lub rolniczych. , głównie w centralnej i północnej Polsce. Przedsięwzięcie zrealizowano w sercu śląskiej aglomeracji, w mieście, gdzie znajduje się najwięcej czynnych kopalń węgla kamiennego.

Zbiornik oddziału sieci magistralnej GPW w Rudzie Śląskiej-Czarnym Lesie, gdzie zamontowano instalację, to jeden z najwyższych punktów śląskiej aglomeracji.W województwie śląskim na montaż takiej instalacji zdecydował się m.in. szpital reumatologiczno-rehabiltacyjny w Ustroniu. Pierwsza użytkowa instalacja fotowoltaiczna w woj. śląskim powstała na kościele w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie z inicjatywy jej proboszcza.
Za: Wprost.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWypalanie pól – plaga nie tylko polska
Następny artykułSezon na dynie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.