Z oferty szatkownic do kapusty

Szatkownice to podstawowe wyposażenie gospodarstw oraz przetwórni produkujących kiszoną kapustę. Na rynku dostępnych jest wiele wersji tego urządzenia dopasowanych do różnej skali produkcji i różniących się między sobą rozwiązaniami konstrukcyjnymi oraz wyposażeniem dodatkowym. Oto przykładowa oferta szatkownic do kapusty dostępnych na polskim rynku.

Z Charsznicy
Firma Kruszec z Charsznicy oferuje 3 typy szatkownic. Najmniejsze z urządzeń – SZ-40, o wydajności do 500 kg/godz. w podstawowej wersji służy do szatkowania kapusty, natomiast po zastosowaniu dodatkowego wyposażenia może być wykorzystywane jako uniwersalna krajalnica, wiórkownica lub tarka. Szatkownica składa się z metalowego korpusu, silnika o mocy 0,75 kW oraz przekładni pasowej napędzającej wał, na którym umieszczona jest tarcza robocza o średnicy 400 mm. Tarcza wyposażona w 5 noży, o spiralnej krawędzi cięcia, tnie kapustę na krajankę o grubości 1,3 mm. Nad elementem tnącym znajduje się kosz zasypowy, a pod nim umiejscowiono rynnę, po której zsuwa się krajanka. Wszystkie elementy urządzenia mające kontakt z żywnością wykonane są ze stali nierdzewnej.

Kolejne urządzenie w ofercie – szatkownica SZ-50, o wydajności do 2000 kg/godz., przeznaczona jest dla średnich zakładów przetwórczych o produkcji dziennej do 30 t i może zostać wyposażona w świder do wycinania głąbów. Na tarczy o średnicy 500 mm z 9 nożami tnącymi mieści się przeciętnej wielkości główka kapusty, w przypadku dużych główek konieczne jest ich przekrojenie przed szatkowaniem. Szatkownica wyposażona jest w silnik elektryczny o mocy 1,5 kW, który przez przekładnię pasową napędza tarczę tnącą. W wale głównym, na którym osadzona jest tarcza zastosowano łożysko ślizgowe oraz uszczelnienie zabezpieczające konstrukcję przed działaniem soku z kapusty. Szatkowana kapusta wysypuje się przez lej stożkowy. Szatkownica SZ-50 może szatkować kapustę bezpośrednio do worków lub beczek, lub pośrednio przez wanny lub zsuwnie do silosów lub dalszego pakowania. 

Największa szatkownica w ofercie firmy Kruszec – SZ-65 (fot. 1) polecana jest do wyposażenia dużych przetwórców o dziennej produkcji ok. 60 ton i może być połączona z przenośnikiem taśmowym, solniczką oraz jednym lub dwoma świdrami nawrotnymi. Urządzenie zbudowane jest w całości ze stali nierdzewnej, jedynie tarczę w wersji podstawowej wykonano na odlewie żeliwnym. Silnik elektryczny o mocy 2,2 kW napędza tarczę za pomocą motoreduktora. Wał główny podobnie jak w szatkownicy SZ-50 posiada łożysko ślizgowe i odpowiednie uszczelnienie. Szatkowana kapusta wysypuje się przez lej stożkowy na przenośnik taśmowy (napędzany oddzielnym silnikiem) lub bezpośrednio do silosu.


Fot. 1. Model SZ-65; fot. firma Kruszec

Z Nakła
Nakielskie Zakłady Maszyn i Urządzeń Gastronomicznych „Spomasz” Sp. z o.o. oferują szatkownicę SK421 (fot. 2) służącą do krojenia kapusty przeznaczonej do kiszenia i produkcji surówek. Urządzenie wykonane jest w większości ze stali nierdzewnej, składa się z silnika o mocy 1,1 kW, korpusu i pokrywy z wsypem. W korpusie, na wałku wyjściowym napędu osadzona jest tarcza tnąca o średnicy 420 mm krojąca kapustę na krajankę o grubości 1,7 mm. Wydajność urządzenia wynosi do 1000 kg/godz. Może ono pracować na stojaku przesuwnym lub być na stałe zamocowane do blatu roboczego. Wyposażenie opcjonalne stanowią: tarcze do surówek i tarcze do wiórków.


Fot. 2. Model SK421; fot. NZMiUG „Spomasz”
 
Z oferty „Skorpiona”
PPHU Skorpion z Białej k. Wielunia oferuje 5 typów szatkownic – w tym jeden do użytku amatorskiego (dla stołówek lub odbiorców indywidualnych), jeden półprzemysłowy (dla małych przetwórni i producentów kapusty szatkowanej) oraz trzy typy przemysłowe polecane do wyposażenia większych zakładów przetwórczych.

Do użytku amatorskiego firma poleca szatkownicę SA 360 3N (w opcji z silnikiem 230 lub 380 V) wyposażoną w tarczę o średnicy 360 mm z trzema nożami. Wydajność urządzenia wynosi do 400 kg/godz. Szatkownica półprzemysłowa SPP 360 6N (z silnikiem 230 lub 380 V) także wyposażona jest w tarczę o średnicy 360 mm, posiada jednak 6 noży, a wydajność urządzenia wynosi do 500 kg/godz.
 Wszystkie urządzenia amatorskie i półprzemysłowe mogą być wykonane w wersji STANDARD z nożami stalowymi na żeliwnej tarczy, obudową i spustami ze stali nierdzewnej oraz ramą cynkowaną, bądź też w wersji KO w całości wykonanej ze stali nierdzewnej.

Dla odbiorców przemysłowych firma Skorpion przygotowała szatkownice oznaczone symbolami SP 360 6N, SP 450 9N (fot. 3) oraz SP 600 12N wykonane w całości ze stali kwasoodpornej. Różnią się one między sobą przede wszystkim średnicą tarczy, liczbą noży i wydajnością.
Najmniejsze z urządzeń – SP 360 6N posiada tarczę o średnicy 360 mm z 6 nożami, w ciągu godziny może ono poszatkować do 500 kg kapusty. Szatkownica SP 450 9N o wydajności do 1000 kg/godz. wyposażona jest natomiast w 450-mm tarczę z 9 nożami.


Fot. 3. Model SP 450 9NG (z głąbownicą); fot. PPHU Skorpion

Największe urządzenie – SP 600 12N z 600-mm tarczą i 12 nożami ma wydajność do 2000 kg/godz. Wszystkie trzy szatkownice mogą być opcjonalnie wyposażone w pokrywę tarczy, tarczę do krojenia na wiórki oraz przystawkę do krojenia w plastry. Dodatkowo szatkownice SP 450 9N i SP 600 12N można wyposażyć w stanowiska do usuwania głąbów.

Zestawy do szatkowania
Firma TTM z Brzezin k. Łodzi specjalizująca się w produkcji urządzeń do produkcji spożywczej oferuje zmechanizowane zestawy do szatkowania kapusty. Ich głównym elementem jest szatkownica do kapusty SPsk-800 (fot. 4) wyposażona w 12-nożową tarczę o średnicy 800 mm. Wydajność urządzenia wynosi 5–10 t/godz. Konstrukcja spełnia wymagania bezpieczeństwa ciągłej pracy, oferowana jest bowiem wyłącznie z osłonami bezpieczeństwa.

Producent zwykle oferuje szatkownicę w połączeniu z półautomatycznym urządzeniem do rozdrabniania lub wykrawania głąbów, co pozwala jednej osobie uzyskiwać wysoką wydajność szatkowania. Obsługa urządzenia sprowadza się do nakładania główek kapusty na przenośnik transportujący je do strefy roboczej – dodatkowo chronionej kurtyną fotoelektryczną. Możliwe jest dowolne, uzgadniane z użytkownikiem skonfigurowanie pracy szatkownicy. Urządzenia wyposażone są w szafy sterownicze nierdzewne lub kwasoodporne; z takich materiałów są też wykonywane wszystkie komponenty zestawu do szatkowania. Na życzenie klienta szatkownica wyposażana jest w przenośnik krajanki o regulowanej prędkości, dokładny recepturowo dozownik soli oraz urządzenie do wiórkowania marchwi. Szatkownica otrzymuje napęd z wykonanego w wersji spożywczej motoreduktora marki NORD o mocy silnika 2,2 kW.


Fot. 4. Model SPsk-800; fot. firma TTM

Aleksandra Czerwińska-Nowak

Artykuł pochodzi z numeru 6/2016 „Hasła Ogrodniczego”

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPolska europejskim potentatem w produkcji owoców jagodowych
Następny artykułPrognoza produkcji owoców i warzyw w Turcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.