Apelują do ministra rolnictwa w sprawie środków ochrony roślin

24 czerwca na wniosek kilkunastu organizacji rolniczych w ministerstwie rolnictwa zorganizowano spotkanie poświęcone najbliższym decyzjom w zakresie środków ochrony roślin w Unii Europejskiej. Ministerstwo reprezentowała wiceminister Ewa Lech.

To już drugie spotkanie, na którym przedstawiciele organizacji rolniczych zajmujących się uprawą zbóż, rzepaku, buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaków, owoców i warzyw oraz producenci środków ochrony roślin zwracali uwagę na zagrożenia dla polskiego rolnictwa związane  z możliwością wycofania wielu substancji czynnych. Pierwsze spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się w lutym br. po publikacji ekspertyzy „Skutki potencjalnego wycofania wybranych substancji czynnych dla upraw polowych i sadowniczych w Polsce”.

Do 30 czerwca zostanie podjęta decyzja odnośnie przedłużenia zezwolenia na stosowanie glifosatu w UE. W przypadku braku przedłużenia, wszystkie środki ochrony roślin zawierające glifosat będą musiały być wycofane w ciągu sześciu miesięcy, czyli do końca 2016 r. Również w tym roku zostanie zakończona dyskusja w sprawie kryteriów dla tzw. zaburzaczy endokrynnych. Pierwsza propozycja Komisji Europejskiej w tym zakresie jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna niż rekomendacja Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności. Łącznie tylko te dwie sprawy mogą spowodować wycofanie około 25% dostępnych środków ochrony roślin w Polsce, jednocześnie nie przynosząc poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego. Ponadto, trwają jeszcze prace nad kolejnymi zagadnieniami regulacyjnymi w UE, które mogę powiększyć liczbę substancji czynnych dotkniętych restrykcjami. 

Jest to sytuacja bardzo niekorzystna dla rolników, ponieważ może doprowadzić do wzrostu kosztów produkcji, ograniczenia plonów oraz pogorszenia ich jakości – ocenił Mirosław Borowski, wiceprezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Rolnicy stosują środki ochrony roślin w celu zapewnienia zdrowia uprawom oraz opłacalności ich pracy, aby utrzymać swoje rodziny oraz zapewniać dostęp konsumentom do bezpiecznej żywności – przypomniał Stanisław Kacperczyk, Wiceprzewodniczący Rady Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.

Przedstawiciele organizacji rolniczych podsumowując spotkanie podkreślili, że oczekują zdecydowanie większego wsparcia ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na forum unijnym w sprawie środków ochrony roślin.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji rolniczych:

  • Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych
  • Krajowa Federacja Producentów Zbóż
  • Krajowa Rada Izb Rolniczych
  • Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych
  • Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego
  • Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin
  • Polski Związek Producentów Kukurydzy
  • Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych
  • Polski Związek Producentów Ziemniaków i Nasion Rolniczych
  • Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej
  • Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki
  • Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw „Cuiavia”
  • Związek Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej.

TK

Related Posts

None found

Poprzedni artykułW Broniszach koniec truskawek, czas na czereśnie
Następny artykułPonad 99 proc. rolników otrzymało dopłaty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.