Luna w ocenach holenderskich i belgijskich

Grupa fachowców w dziedzinie uprawy i ochrony warzyw, stanowiąca Forum Doradców Warzywniczych działające przy firmie Bayer CropScience (BCS), przebywała od 30 września do 3 października na farmach doświadczalnych BCS zlokalizowanych w Etten-Leur (Holandia, fot. 1) oraz Roosdaal (Belgia).
Mieliśmy szansę, tak jak inni ogrodnicy z Europy, zapoznać się z efektami wdrażania nowych programów ochrony poszczególnych gatunków warzyw i truskawki oraz porównania różnych rozwiązań opartych na przemiennym stosowaniu środków, także łączonych programów z preparatami będącymi w ofercie innych koncernów. 
Nowe programy, sprawdzane przez specjalistów z firmy Bayer, skomponowano ze środków będących od lat w ofercie BCS, ale odkrywanych na nowo w celu zwalczania patogenów, których dotychczas nie traktowano tymi wykazującymi wysoką skuteczność biologiczną preparatami. Składowe programów stanowią także zupełnie nowe środki, które uzyskały rejestrację w tym sezonie lub oczekują na rejestrację w następnym. 
Wiele zatem uwagi poświęcono i doświadczeń wykonano z zoocydem Movento® (spirotetramat), wykorzystywanym do zwalczania głównie szkodników ssących: mszyc, mączlików i wciornastków – na warzywach kapustnych, wciornastków – na warzywach cebulowych. Niejednokrotnie zabieg ten poprzedzony był wcześniej przeprowadzoną ochroną przed szkodnikami młodych roślin – nasiona wielu rodzajów zaprawiano środkiem Gaucho®, którego działanie biologiczne w roślinie utrzymywało się, jak twierdzili badacze, nawet do 3 miesięcy. Po latach testów wdrażana jest na świecie „rodzina” fungicydów Luna® – innowacyjnych środków, których podstawowym składnikiem jest fluopyram. Dostępne na światowych rynkach będą preparaty jednoskładnikowe bądź mieszaniny tej substancji aktywnej z innymi związkami biologicznie czynnymi. W Polsce na rejestrację już w sezonie 2014 oczekują dwa z „rodziny” – Luna® Sensation 500 SC (250 g fluopyramu/l + 250 g trifloksystrobiny/l) oraz Luna® Experience 400 SC (200 g fluopyramu/l + 200 g tebuconazolu/l). Pierwsza z wymienionych Luna® przeznaczona będzie do ochrony truskawki przed szarą pleśnią oraz chorobami liści (białą plamistością i mączniakiem prawdziwym). Po jej rejestracji firma BCS będzie dysponowała kompletnym programem ochrony tej rośliny, wpisującym się całkowicie w zasady integrowanej ochrony uwzględniającej dodatkowo strategię antyodpornościową. Lista preparatów do ochrony truskawki będzie się zatem składała z fungicydów: Zato 50 WG, Pomarsol Forte 80 WG, Luna® Sensation 500 SC, Teldor 500 SC. 
Trwa w Polsce proces rejestracyjny jeszcze jednego środka tej firmy – biologicznego Serenade® ASO (zawiera antagonistyczne bakterie Bacillus subtilis). Ten biofungicyd będzie pozycjonowany w programie ochrony przed szarą pleśnią po „wyczyszczeniu” roślin konwencjonalnymi fungicydami, tak aby już od zakończenia kwitnienia skutecznie kontrolować sprawcę choroby, a ograniczyć do minimum pozostałości syntetycznych środków ochrony w owocach truskawki. Luna® stosowana dwukrotnie od początku do końca kwitnienia (w okresach największego zagrożenia ze strony grzyba B. cinerea) ma, wg przedstawicieli BCS, skutecznie chronić owoce, wpływając także na przedłużenie ich trwałości pozbiorczej. Na przechowywanych owocach nie stwierdzano bowiem grzybów z rodzajów Mucor i Rhizopus, owoce długo pozostawały jędrne i błyszczące. 
Na polach doświadczalnych w Holandii i Belgii Luna® Sensation 500 SC sprawdzała się także w ochronie sałaty (fot. 2) przed grzybem Sclerotinia sclerotiorum (zgnilizna twardzikowa), a program dopełniał fungicyd Infinito®. Luna® Experience 400 SC okazała się wraz z Nativo® (wspomaganym adiuwantem) skutecznymi składnikami systemów ochrony warzyw korzeniowych – w doświadczeniach holenderskich – marchwi przed zgnilizną twardzikową, a trifloksystrobina (50%) – dobrze chroniła selery przed chorobami liści. 
Na belgijskiej farmie (fot. 3) opracowano natomiast skuteczny system ochrony porów przed: rdzą, alternariozą, fytoftorozą i fuzariozą, a także przed wciornastkami. Luna® Experience 400 SC w rotacji m.in. z Nativo® zabezpieczała pory przed dwiema pierwszymi chorobami, fuzariozę nieźle kontrolował Topsin® (w Belgii dystrybutorem tego fungicydu jest właśnie Bayer), a przeciwko fytoftorozie wysoką skuteczność wykazywał Infinito®

Fot. 2. Doświadczenia z sałatą (na pierwszym planie) holenderskiej farmy

Także w ochronie cebuli przed mączniakiem rzekomym, Stemphylium spp. (wywołującym srebrzystość liści) oraz zgnilizną szyjki (Botrytis squamosa) Luna® Experience 400 SC wykazywała wysoką efektywność biologiczną, przy czym nieco bardziej skuteczna okazała się mieszanina mankozebu z Fandango®.

Na wszystkich roślinach traktowanych preparatami Luna® obserwowano fizjologiczny „efekt zieloności”, wpływający na zintensyfikowanie fotosyntezy, przedłużenie okresu wegetacji, a przez to – na wzrost plonu.

Fot. 3. Na belgijskich polach demonstracyjnych prezentowano skuteczny system ochrony porów

Na polach doświadczalnych w Etten-Leur

Katarzyna Kupczak, fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułEnergetyka i rolnicy zapłacą za pobór wody z rzek
Następny artykułAcrotecium – nowa choroba korzeni marchwi w Polsce

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.