Sumi Agro – rozszerzenia, nowości i plany

27 listopada w Warszawie odbyła się konferencja prasowa firmy Sumi Agro Poland, na której podsumowana została działalność firmy w 2014 r. oraz przedstawione zostały plany spółki na najbliższy sezon.

Paweł Banach, Dyrektor Rejestracji i Rozwoju Produktu, mówił o zmianach oraz nowych rejestracjach w palecie środków ochrony roślin. – Po zakończeniu prowadzonych rejestracji, Mospilan 20 SP już od marca br. jest na polskim rynku insektycydów produktem o najszerszym spektrum zwalczanych szkodników. Środek ma obecnie ponad 250 zastosowań – podkreślił P. Banach.

Rozszerzenie zakresu stosowania Mospilanu 20 SP dotyczy dwóch elementów − rejestracji bazowej oraz upraw małoobszarowych. W rzepaku ozimym przywrócona została możliwość zwalczania szkodników łodygowych – chowacza brukwiaczka i chowacza czterozębnego. Do już zarejestrowanych w uprawie jabłoni zastosowań w zwalczaniu takich szkodników jak: mszyce, owocówka jabłkóweczka, toczyk gruszowiaczek, owocnice, dodane zostały nowe możliwości. Obecnie Mospilan 20 SP zarejestrowany jest do zwalczania także pryszczarka jabłoniaka (0,2 kg/ha), ogrodnicy niszczylistki (0,2 kg/ha), czy bawełnicy korówki (0,2 kg/ha z dodatkiem wspomagacza Slippa 0,2 l/ha. Znacząco rozszerzony został zakres stosowania Mospilanu 20 SP w leśnictwie – środek obecnie jest głównym insektycydem w tym segmencie. Jak podkreślił prelegen, mnogość zastosowań w uprawach małoobszarowych środka Mospilan 20 SP jest ogromnym osiągnięciem firmy. Insektycyd może być stosowany w większości upraw sadowniczych, w uprawie większości gatunków warzyw oraz wszystkich gatunków roślin ozdobnych w gruncie i pod osłonami.

W etykiecie-instrukcji stosowania dodany został zapis odnoszący się do bezpieczeństwa pszczół o treści: zgodnie z zaleceniami dobrej praktyki ochrony roślin, w przypadku stosowania środka w trakcie kwitnienia następujących upraw: rzepak ozimy, rośliny sadownicze, rośliny warzywne i ozdobne w celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających środek zaleca się stosować poza okresem ich aktywności na plantacji. Jak zaznaczył P. Banach zapis ten  jest związany z podkreśleniem ważności tego szczególnego zalecenia dobrej praktyki ochrony roślin.

 Paweł Banach

– Mospilan 20 SP to na polskim rynku insektycyd o najszerszym zakresie stosowania, z kolei od lipca br. Topsin M 500 SC to fungicyd o najszerszym zakresie stosowania na krajowym rynku tego typu środków – zaznaczył P. Banach. Produkt znalazł zastosowanie do zwalczania wielu gatunków różnych chorób w uprawach roślin rolniczych, sadowniczych, warzywnych, ozdobnych i leśnych. Łączna liczba zastosowań na określony w nowej etykiecie rodzaj rośliny uprawnej i choroby przekracza 130.

W październiku  została zakończona procedura rozszerzenia rejestracji fungicydu mączniakobójczego Kendo 50 EW. Środek do tej pory stosowany tylko w uprawie pszenicy ozimej zyskał możliwość stosowania także na plantacjach pszenicy jarej i jęczmienia jarego. Już od teraz Kendo 50 EW może być stosowany do ochrony przed mączniakiem prawdziwym także takich upraw jak: jabłoń, grusza, winorośl oraz hodowanych w szklarni roślin ozdobnych – zaznaczył P. Banach.

P. Banach mówił również o nowych produktach w portfolio firmy. Są to fungicydy zbożowe – Fezan Plus 226 SC oraz Matsuri 250 EC oraz zaprawa nasienna do stosowania w pszenicy ozimej − Biosild Top 370 FS.

Urszula Filipecka, kierownik marketingu firmy, podkreśliła znaczenie akcji „Budujemy populację owadów zapylających”. Ta ciesząca się ogromną popularnością, wzbudzająca ciekawość i promująca proekologiczną działalność akcja będzie kontynuowana w kolejnym roku. – W nadchodzącym sezonie przekażemy kolejne 1000 sztuk domków z gniazdami murarki ogrodowej, przekażemy kolejne skrzynie z gniazdami tego owada do wykorzystania w sadach produkcyjnych oraz będziemy kontynuować spotkania w ośrodkach pokazowych, w których można zapoznać się z hodowlą murarki i efektami jej pracy. Szczegóły dotyczące dystrybucji domków będą dostępne wkrótce na stronie www.sumiagro.pl – zaznaczyła U. Filipecka. Akcja ma na celu edukowanie środowiska rolniczego i ogrodniczego odnośnie znaczenia owadów zapylających w produkcji roślinnej. W ramach inicjatywy przeprowadzona zostanie kampania informacyjna na temat owadów zapylających i ich roli w kształtowaniu plonu roślin uprawnych.

Urszula Filipecka

Mgr inż. Grzegorz Pruszyński z Instytut Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu mówił o właściwej ochronie rzepaku, podkreślając, znaczenie zapewnienia bezpieczeństwa pszczołom. – Ochrona insektycydowa wymaga odpowiedniego przygotowania z uwzględnieniem szerokiej ochrony prawnej owadów zapylających oraz zgodnie z zapisami w etykiecie środka − powiedział G. Pruszyński. Optymalnym rozwiązaniem jest stosowanie w okresie kwitnienia rzepaku insektycydów selektywnych zgodnie z zasadami dobrej praktyki ochrony roślin.

Zagadnienia dotyczące praktyki stosowania insektycydów w rzepaku ozimym zostały poruszone także przez dr Michała Gazdeckiego reprezentującego Kleffmann Group oraz Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu.

Grzegorz Pruszyński

Joanna Klepacz-Baniak
Fot. K. Kupczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPiS za odrzuceniem projektu ustawy o GMO, SLD nie zagłosuje
Następny artykułSawicki promował polską żywność w ZEA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.