W parku polisensorycznym powstało „węchowisko”

fot. P. Grel
20 drzew wiśni japońskiej amanogawa i 260 krzewów głogu porzeczkowego posadzono w parku polisensorycznym w Sosnowcu, tworzonym z myślą o niepełnosprawnych. Miejsce to nosi nazwę "węchowisko" - chodzi o wrażenia, jakich dostarczają te rośliny podczas kwitnienia.
Zgodnie z definicją, powstający od dwóch lat park polisensoryczny ma pobudzać wrażenia wzroku, węchu i dotyku. To przestrzeń do nauki, terapii, wypoczynku oraz integracji społecznej skierowana w szczególności do uczniów i osób z niepełnosprawnością intelektualną. Park jest położony w sąsiedztwie szkoły specjalnej. 
 
We wtorek, 19 kwietnia, po zasadzeniu drzew i krzewów w specjalnym kręgu w parku oficjalnie otwarto „węchowisko”. Wcześniej wiśnie i głogi sadzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, członkowie Fundacji Instytut Twórczej Integracji, osadzeni z Zakładu Karnego w Wojkowicach, przedstawiciele miasta oraz Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja, które koordynowało powstanie „węchowiska” w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”. 
 
Budowa parku polisensorycznego w Sosnowcu rozpoczęła się w 2014 r. Jest tam już m.in. padok dla koni służących w hipoterapii i zmodernizowany plac zabaw. Miejsce będzie wzbogacane o kolejne elementy. Będzie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych tak, by mogły tam doskonalić bezpieczne poruszanie się i czerpać przyjemność z kontaktu z naturą. 
 
„Przestrzeń jest tworzona przede wszystkim z myślą o dzieciach niepełnosprawnych, ale jest także otwarta dla wszystkich mieszkańców” – zaznaczył koordynator programu „Zaadoptuj rzekę” Paweł Grzybowski. 
 
W ocenie Iwony Durek z Fundacji Instytut Twórczej Integracji sosnowiecka inicjatywa ma szansę być jednym z najciekawszych działań edukacyjno-społecznych w Polsce. Durek przekonuje, że Koło Kwitnących Wiśni będzie specyficznym terenem wypoczynku, rekreacji oraz pobudzania wrażeń sensorycznych. 
 
„Obszar ten jest przeznaczony do doświadczania bycia „na trawie” tak potrzebnym w dzisiejszych zurbanizowanych miastach (…) Dzięki naszej współpracy do wielkiego miasta zawita kawałek pięknej dzikiej przyrody” – podkreśliła. 
 
Wiśnia amanogawa należy do najpiękniej kwitnących roślin. Wiosną jej koronę pokrywa mnóstwo różowych kwiatów. Głóg porzeczkowy kwitnie na biało, bardzo atrakcyjnie wyglądają też wykształcane później czerwone owoce, tworząc charakterystyczne grona. 
 
Ekolodzy z Klubu Gaja zaznaczają, że nasadzenia nie tylko poprawiają stan zieleni w mieście, ale też istotnie zwiększy bioróżnorodność. Posadzone głogi staną się doskonałym zapleczem dla małych ssaków i ptaków oraz pszczół. Parkiem na stałe opiekować się będą niepełnosprawni. 
 
Inicjatywa obywatelska „Węchowisko nad Czarną Przemszą w parku polisensorycznym” realizowana jest przez Klub Gaja oraz Fundację Instytut Twórczej Integracji przy współpracy Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu. To jedna z 23 inicjatyw lokalnych, które koordynuje Klub Gaja w ramach projektu „Zaadoptuj rzekę”. Program ten wspiera finansowo Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułGUS szczegółowo o zbiorach. Wiśnie
Następny artykułRusza XV edycja Programu Stypendiów Pomostowych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.