820 TIRów zebranych opakowań po środkach ochrony roślin

Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin opublikowało raport podsumowujący 12 lat Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. Celem publikacji jest przedstawienie osiągnięć Systemu PSOR oraz podsumowanie i ocena prowadzonych aktywności. Raport jest również okazją do podziękowania rolnikom oraz wszystkim uczestnikom Systemu. Materiał przedstawia historię Systemu oraz opisuje dokładne zasady jego działania.
– Przez 12 lat odebraliśmy od użytkowników łącznie 14 730 ton opakowań. To wielki sukces. Nie byłby on możliwy bez zaangażowania rolników, sprzedawców, firm szkoleniowych. Bardzo dziękujemy firmie Remondis, Operatorowi Systemu PSOR, który odpowiada za zbiórkę i bezpiecznie utylizuje opakowania. Liczymy, że System będzie coraz bardziej popularny i niedługo będą do niego trafiać prawie wszystkie opakowania wprowadzane na rynek – powiedział Marcin Mucha, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. 
 
Zainicjowało ono w 2004 roku powstanie wspólnego i jednolitego dla wszystkich użytkowników środków ochrony roślin systemu odbioru opakowań po tych środkach. W ten sposób producenci i importerzy wyszli naprzeciw wymogom zawartym w ustawie o opakowaniach i odpadach opakowaniowych. PSOR jest właścicielem Systemu i koordynuje jego prawidłowe funkcjonowanie. Od 2014 r. zbierane są w jego ramach opakowania po środkach ochrony roślin toksycznych i bardzo toksycznych dla organizmów wodnych lub ludzi oraz opakowania po innych środkach niebezpiecznych wykorzystywanych w rolnictwie: nawozy, adiuwanty czy produkty biobójcze. 
 
Jak postępować z opakowaniami po środkach ochrony roślin?
 
Puste i trzykrotne przepłukane opakowanie należy oddać do punktu sprzedaży. Płukanie opakowań i wykorzystanie popłuczyn do oprysku pozwala wykorzystać całą zawartość opakowania; popłuczyn nie wolno wylewać do zlewu, gdyż jest to niebezpieczne dla środowiska. Ponadto, transport pustych opakowań ze sklepu jest dzięki temu bezpieczny, a sprzedawcy nie mają kontaktu ze stężonym produktem. Do punktów sprzedaży oddajemy opakowania plastikowe i szklane oraz torebki foliowe i papierowe. Torebek papierowych i foliowych nie płuczemy. Natomiast opakowania plastikowe i szklane – tak. 
Użytkownicy i punkty sprzedaży powinny zwracać szczególną uwagę na to, komu oddają puste opakowania. Firmy, które odbierają opakowania powinny mieć uprawnienia do transportu i unieszkodliwiania tzw. odpadów niebezpiecznych. W przypadku środków ochrony roślin na karcie przekazania odpadu powinien być wpisany numer 15 01 10*. Zwrot opakowań do Systemu PSOR gwarantuje, że zostaną one zagospodarowane w sposób odpowiedzialny, bezpieczny dla ludzi i środowiska oraz zgodny z prawem.
Pełna wersja raportu dostępna jest do pobrania na stronie: http://systempsor.pl/2016/03/07/raport-12-lat-systemu-zbiorki-opakowan-psor/.

za:  systempsor.pl
pg 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułZbiory owoców i warzyw w Rosji
Następny artykułZ Belchimem w IPSadzie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.