Ceny roślin ozdobnych na rynkach hurtowych w październiku

W drugim tygodniu października zwiększająca się podaż chryzantem spowodowała niewielki spadek cen kwiatów ciętych odmian gałązkowych na rynkach hurtowych.

Ceny chryzantem gałązkowych, niższe niż w analogicznym sezonie ub.r., hamują tendencję wzrostową ostatnich pięciu lat na WGRO SA w Poznaniu.Zwiększający się asortyment chryzantem wielkokwiatowych, na które popyt wzrasta od początku października, wywołał dużą rozpiętość cenową tych roślin (2,00–4,00 zł/szt.). W stosunku do poprzedniego miesiąca podrożały chryzantemy doniczkowe, co było następstwem pojawienia się tych roślin w doniczkach o różnej średnicy.

Wahania cenowe dotyczyły także róż, jednak nie odnotowano wyraźnych tendencji, podrożały głównie odmiany o najdłuższych pędach. Importowaną odmianę ‘Grand Prix’ o długości pędu 90 cm, oferowano w cenie 3,60–5,80 zł/szt. (tj. o 1,80 zł/szt. Drożej niż przed miesiącem), zaś krajową w cenie 3,60–5,70 zł/szt. Podrożały też róże odmiany ‘Red Naomi’ o długości pędu 80 cm, natomiast w przypadku odmiany ‘Red Ribbon’ o długości pędu 50 cm, zanotowano spadek cen. Odmiany o pędach średniej długości zaznaczyły się zwiększoną, w stosunku do ubiegłego miesiąca, rozpiętością cenową.

W relacji do poprzedniego miesiąca podrożały kwiaty cięte gerbery z krajowych upraw. Wzrost cen dotyczył zarówno odmian wielkokwiatowych, za które trzeba było zapłacić 1,00–3,50 zł/szt. (nawet o 1,50 zł/szt. Więcej niż w ub. miesiącu), jak i miniaturowych sprzedawanych po 0,75–1,60 zł/szt.

W jesiennej ofercie rynków hurtowych nie zabrakło wrzosów.

Zwiększył się asortyment cyklamenów w doniczkach, a na rynku w Poznaniu rośliny te można było kupić także w formie ciętej (0,40–0,60 zł/szt.). Wzrosła podaż ciętej i doniczkowej kapusty ozdobnej krajowej produkcji. Nadal można było nabywać kwiaty cięte rodzimej produkcji, będące symbolami lata, jak mieczyki, słoneczniki, eustomy.

Jesienną ofertę roślin ozdobnych pochodzących z krajowych upraw, obok wrzosów, astrów czy kapusty ozdobnej, uzupełniały owoce dyni ozdobnej oferowane na rynku w Poznaniu w cenie 1,00–17,00 zł/szt. Różnorodność rodzimej oferty podkreślały dostępne na WGRO SA w Poznaniu bratki (1,30– 1,50 zł/szt.), będące alternatywą dla chryzantem przy zdobieniu nagrobków.
Pojawiły się również pierwiosnki w cenie 2,00 zł/szt. Odpowiedzią ze strony asortymentu importowanego były wrzosy oraz wrzośce.

Mgr inż. Joanna Brylczak

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWarzywa i owoce jagodowe w hurcie (Europa) w sierpniu
Następny artykułOwoce znowu w szkole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.