Chiny zainwestują w Serbii

Latem tego roku Serbię odwiedziła delegacja chińska celem omówienia realizacji wcześniej podpisanego przez oba państwa memorandum w sprawie wybudowania w Serbii parku przemysłowego mającego zajmować się przetwórstwem krajowych warzyw i owoców.

Realizowana chińskimi środkami inwestycja ma na celu zwiększenie stopnia przetworzenia serbskich towarów rolnych eksportowanych do krajów Unii Europejskiej i na inne rynki. To właśnie odbiorcy surowców czy półproduktów czerpią najwięcej korzyści z wartości dodanej powstającej w wyższych fazach przetwórstwa. Ta wartość dodana powinna pozostawać w Serbii.

Inwestycja pozwoli również zaktywizować serbski eksport do Chin, które oprócz wybudowania wspomnianego obiektu obiecują również uproszczenie procedur obowiązujących w imporcie owoców i warzyw oraz obniżenie niektórych ceł.

Miejsca na realizację powyższego parku przemysłowego jeszcze nie znaleziono. Chiny planują utworzenie obiektów tego typu w innych jeszcze krajach bałkańskich.

Za: ekapija.com

PG

Related Posts

None found

Poprzedni artykułSerbowie podliczają zbiory owoców
Następny artykułCebuli najmniej od 12 lat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.