KSPCP:Prognozy zbiorów porzeczki czarnej

Zarząd Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek po zasięgnięciu opinii producentów z różnych regionów kraju szacuje, że plony porzeczek czarnych w Polsce, w 2017 roku będą na poziomie około 50% zbiorów ubiegłorocznych. 

Główną przyczyną niższej podaży owoców dla przemysłu przetwórczego są uszkodzenia spowodowane niskimi  temperaturami  w okresie kwitnienia oraz osypywanie się zawiązków na skutek niesprzyjających warunków pogodowych.  Wysokość strat na plantacjach jest zróżnicowana i wynosi od 20 do 80%. Większe straty obserwuje się na kwaterach niżej położonych oraz na odmianach wczesnych.

Należy podkreślić, że przewidywany spadek produkcji owoców porzeczki czarnej w bieżącym roku jest spowodowany również słabą kondycją krzewów na skutek ograniczonej ochrony, nawożenia i pielęgnacji roślin  w poprzednich latach, co wynikało z niskiej opłacalności produkcji oraz złej kondycji większości gospodarstw zajmujących się uprawą tego gatunku.  

Zdaniem KSPCP niskie ceny za wyprodukowane owoce będą skutkować w najbliższych latach znacznym ograniczeniem produkcji tych wartościowych owoców w Polsce, bez względu na sytuację pogodową.

za: zarząd KSPCP

Related Posts

None found

Poprzedni artykułJubileuszowa Loteria Plantpressu już 25 czerwca
Następny artykuł„Diabelski” storczyk wśród najciekawszych odkryć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.