Płace absolwentów 2015


W połowie kwietnia krakowska firma HR Sedlak & Sedlak, prowadząca regularne badania płac w naszym kraju, ogłosiła informację o zarobkach absolwentów szkół wyższych w 2015 r. Zaprezentowano wyniki badań absolwentów studiów II stopnia 35 uczelni, dla których próba badanych przekroczyła 500 osób (jest kilka odstępstw od tej zasady).
Na czele rankingu znajduje się Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Mediana zarobków jej absolwentów wynosi 8 tys. zł i jest wyższa od następnej z kolei absolwentów Politechniki Warszawskiej o 1,2 tys. zł. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż 7 uczelni technicznych (mediana 5,2 tys. – 6,8 tys. zł), Uniwersytet Warszawski (mediana 5,5 tys. zł) oraz dwie uczelnie ekonomiczne – obok SGH także Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (mediana 5,5 tys. zł). Na końcu tabeli znajdują się trzy uniwersytety z medianą 3,5 tys. i mniej: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Opolski i Uniwersytet w Białymstoku. 
Firma S&S podała też osobne zestawienie dla uczelni rolniczych i przyrodniczych – to tylko 6 publicznych szkół wyższych. Mediana wynagrodzeń absolwentów tych uczelni wynosi 4,2 tys. zł – niżej niż średnia dla 35 uczelni. Stawkę otwiera Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie z medianą na poziomie 4,7 tys. zł. Potem jest Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy (4,6 tys. zł). Powyżej 4 tys. zł zarabia też połowa absolwentów Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Stawkę zamykają uniwersytety Rolniczy w Krakowie i Przyrodniczy w Lublinie z medianą na poziomie 3,5 tys. zł.

W tym wypadku podano także, że osoby pracujące w firmach z przewagą kapitału zagranicznego zarabiają o połowę więcej niż ci, którzy pracują w firmach z kapitałem polskim. Mediana dla firm polskich wynosi 3,7 tys. zł, a dla zagranicznych – 5,5 tys. zł. 25% absolwentów takich uczelni pracujących w firmach polskich zarabia powyżej 5,4 tys. zł, a w zagranicznych – 8,85 tys. zł.


za: forumakademickie.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOzdobne warzywa i owoce w modzie
Następny artykułHolenderski eksport pomidorów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.