Rolnik będzie budował za własne pieniądze?

Banki wycofują się z umów o kredyty na budowy domów zawarte wcześniej z rolnikami – informuje portal prawo.gazetaprawna.pl. Powodem są zmiany w prawie po dodaniu nowego przepisu w ustawie o księgach wieczystych  i hipotece. Obecnie hipoteka na nieruchomości rolnej nie może być wyższa, niż wyceniona przez rzeczoznawcę wartość działki rolnej, na którą ma być ustanowiona.

Tak reguluje sprawę art. 68 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, do którego dodano ust. 2a (Dz.U. z 2013 r. poz. 707 ze zm. – dalej u.k.w.h.). Nieruchomość rolna jest w tej ustawie rozumiana w myśl nowej ustawy o obrocie ziemią rolną.  Do wniosku o wpis do hipoteki należy teraz dołączać operat szacunkowy rzeczoznawcy majątkowego.
Celem zmian w ustawie o księgach wieczystych było zablokowanie prób obejścia prawa pierwokupu wynikającego z ustawy o obrocie ziemią rolną przez ustanawianie wysokich hipotek.
Nowe przepisy mocno ograniczają możliwości zabezpieczenia udzielanych kredytów, więc bankowcy wstrzymują się przed ich udzielaniem nie chcąc ryzykować niepełnego zabezpieczenia wierzytelności.
Problem dotyczy także działek do 0,3 ha chociaż te nie podlegają obowiązkowemu pierwokupowi.

za: prawo.gazetaprawna.pl
pg

Related Posts

None found

Poprzedni artykułPosiedzenie AGRIFISH
Następny artykułPo ekspansji do Afryki Ursus myśli o Skandynawii

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.