Wyróżnienia Pro Polonia Opulenta

Nagrody Pro Polonia Opulenta (Dla Polski Dostatniej) przyznawane są przez Polską Federację Producentów Żywności (PFPŻ) od 2000 r. osobom i instytucjom, których działalność - zdaniem członków PFPŻ - miała pozytywny wpływ na przemysł żywnościowy w Polsce.
 
Nagrodę przyznano w kategoriach: naukowiec, instytucja, media. Złotą Pro Polonia Opulenta uhonorowano wicepremiera Piechocińskiego. Wyróżniono go za działania na rzecz promocji i rozwoju polskiej gospodarki żywnościowej w kraju i na świecie.
 
Prezes Federacji Małgorzata Skonieczna podkreślała przy okazji uroczystości wręczenia nagród, że w 2014 r. roku trzeba było się zmierzyć z „wieloma utrudnieniami zarówno o charakterze geopolitycznym, ale także fitosanitarnym i weterynaryjnym”. Jak oceniła, „wyniki osiągnięte przez polską gospodarkę żywnościową świadczą jednak, że polscy rolnicy i przetwórcy świetnie sobie dają radę”.
 
„Największą miarą jest wielkość eksportu żywności. W ubiegłym roku przekroczyła ona 21 mld euro, a dodatnie saldo w handlu żywnością wyniosło ponad 6 mld euro” – zaznaczyła szefowa Federacji.
 
M.in. do utrudnień, o których mówiła Skonieczna, nawiązał obecny na uroczystości minister rolnictwa Marek Sawicki. „Rosja i jej embargo, wydawało się, że będą wielkim zagrożeniem. One odcisnęły piętno na kilku sektorach żywnościowych, ale nie złamały +ducha eksportu+” – mówił Sawicki.
 
Nagrodę w kategorii media przyznano dziennikarce PAP; Annę Wysoczańską wyróżniono za merytoryczne i obiektywne informowanie o gospodarce żywnościowej.
 
W kategorii świat nauki nagrodę za działania na rzecz współpracy nauki z przemysłem żywnościowym odebrał prof. Andrzej Lenart ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Natomiast w kategorii nauka – za 20-letnie działania na rzecz edukacji żywieniowej konsumentów – przyznano Wszechnicy Żywieniowej Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie.
 
Nagroda w kategorii firmy z otoczenia biznesu żywnościowego trafiła do spółki J.S. Hamilton Poland S.A.
 
Nagrody wręczono w trakcie gali towarzyszącej „Forum 100”, corocznemu spotkaniu przedstawicieli kadry zarządzającej przemysłu spożywczego, organizacji branżowych, instytucji rządowych i naukowców. Organizatorem Forum jest Polska Federacja Producentów Żywności. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Minister Gospodarki oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

za:  

Related Posts

None found

Poprzedni artykułRosja kupi sadzeniaki ziemniaków
Następny artykułCo dziesiątej europejskiej dzikiej pszczole grozi wyginięcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.