Zanieczyszczenie sztucznym światłem

Fot. J.Klepacz-Baniak
Oświetlenie uliczne wywołuje zmiany w populacjach owadów i innych bezkręgowców - stwierdzili naukowcy z Uniwersytetu w Exeter (Wielka Brytania).

Badania wskazują wpływ sztucznego światła w miastach na zmiany w strukturze występowania różnych gatunków bezkręgowców w tych siedliskach. W biocenozach bezkręgowców żyjących w pobliżu źródeł światła pojawia się więcej drapieżników i padlinożerców. Zjawisko to wpływać może na przeżywalność poszczególnych gatunków i powodować efekt domina u ptaków i ssaków, dla których poszczególne gatunki bezkręgowców stanowią źródło pokarmu.

Efekty mogą mieć wpływ na całe ekosystemy a nawet na ludzi. „Zanieczyszczenie” sztucznym światłem może mieć niebagatelny wpływ na dziko żyjące zwierzęta w naszych miastach oraz zmiany w równowadze międzygatunkowej, potwierdzają naukowcy.

Za ScienceDaily
JKB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.