Zwrot akcyzy na olej napędowy bez względu na jego kod

Rolnicy będą otrzymywać zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego bez względu na ewentualne zmiany kodów CN na olej napędowy - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o zwrocie akcyzy rolnikom.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany przez resort rolnictwa projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
 
„Z początkiem roku 2012 weszło w życie rozporządzenie Komisji (UE) nr 1006/2011 wprowadzające nowe oznaczenia kodów CN (tzw. Nomenklaturze Scalonej – PAP) oleju napędowego. W związku z tym, oraz ze względu na ewentualne zmiany w oznaczeniach kodów w następnych latach, konieczne jest wprowadzenie zmian w ustawie” – napisano w komunikacie.
 
Jak podano w komunikacie CIR, zgodnie z nowym przepisem zmiany oznaczeń kodów oleju napędowego w CN nie będą skutkować zmianami dotyczącymi zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego. Wskazano, że chodzi o olej napędowy oznaczony kodem CN 2710 19 41 do 2710 19 49 oraz o biopaliwo oznaczone kodem CN 3824 90 91.
 
„Wprowadzenie tej zmiany umożliwi producentom rolnym otrzymywanie zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego w przypadku ewentualnych dalszych zmian w oznaczaniu kodem CN oleju napędowego” – poinformowały służby prasowe rządu.
 
Ponadto w projekcie znalazły się zmiany dotyczące faktur VAT dołączanych do wniosku o zwrot akcyzy lub kopii tych faktur. „Zgodnie z propozycją, producent rolny będzie zobowiązany złożyć wniosek o zwrot podatku wraz z dołączonymi do niego fakturami lub ich kopiami stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie 6 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku” – napisano w komunikacie.

CIR wskazało, że kopie tych faktur nie będą wymagały potwierdzenia ich zgodności z oryginałem przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) upoważnionego pracownika urzędu gminy lub miasta.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułŚwiatowy Indeks Bezpieczeństwa Żywności
Następny artykułWniosek do KE w sprawie kukurydzy GMO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.