Podsumowania i zapowiedzi

Uczestnicy Forum Doradców Sadowniczych Bayer Crop Science
12 grudnia w Warszawie odbyło się spotkanie Forum Doradców Sadowniczych firmy Bayer CropScience. Podsumowania sezonu ochrony upraw sadowniczych i oceny, z czym producenci owoców mieli najwięcej problemów, dokonali Robert Binkiewicz z firmy Agrosimex, Andrzej Soska z Soska Konsulting oraz Tomasz Gasparski z Bayer CropScience.
W przypadku parcha jabłoni stwierdzono, że rok nie sprzyjał tej chorobie. We wszystkich rejonach sadowniczych zanotowano 3-4 wysiewy zarodników workowych, a najsilniejszy, któremu towarzyszyła silna infekcja (we wszystkich rejonach) zanotowano około 5 maja b.r. Objawy porażenia parchem jabłoni z tej infekcji ukazały się około 15 maja. Jak stwierdzili zgodnie wszyscy prelegenci podstawę ochrony przed infekcjami parchem jabłoni powinny stanowić preparaty zapobiegawcze, które prowadzone z odpowiednią częstotliwością mogą przynieść lepszy rezultat niż zabiegi interwencyjne.
 
Zwrócili oni również uwagę na problem występowania zarazy ogniowej zwłaszcza w młodych sadach i na drzewkach posadzonych wiosną. U drzewek nowo posadzonych ryzyko wystąpienia choroby jest bardzo duże w uwagi na przesunięcie wegetacji tych drzewek w stosunku do już rosnących. Dobrze jest w przypadku tej choroby zrezygnować z plonowania drzew w pierwszym roku po posadzeniu i usuwać kwiaty zanim się rozwiną oraz prowadzić właściwą ochronę chemiczną. 

Znaczny problem w sezonie 2012 stanowiły przędziorki, i co zauważono, występują one w sadach placowo, co czasami utrudnia ich zlustrowanie. W ich przypadku ważne jest wykonanie zabiegu preparatem olejowym w okresie bezlistnym i używanie w sezonie wegetacyjnym selektywnych w stosunku do owadów pożytecznych insektycydów.

Ze względu na zmiany w doborze insektycydów, jak zauważył R. Binkiewicz, powracają do sadów szkodniki, których przez kilka lat nie było – toczyk gruszowiaczek i szrotówek białaczek.
 
Andrzej Soska zwrócił uwagę na problemy z zawiązywaniem owoców na jabłoniach w ostatnich 3 latach. Objawia się to nie pełnym garniturem nasion w owocach (np. 50%) i deformacją owoców lub ich opadaniem.

Tomasz Gasparski rozszerzył swoje wystąpienie o omówienie preparatu Movento 100 SC, który może być (zgodnie z etykietą rejestracyjną) używany w sadownictwie do ochrony jabłoni (przed mszycami, bawełnicą korówką, pryszczarkami, czerwcami np. skorupikiem jabłoniowym) i gruszy (przed mszycami, miodówkami i pryszczarkami). Movento 100 SC bardzo dobrze zwalcza szkodniki ssące, pod warunkiem, że jest zastosowany na młode ich stadia rozwojowe. Maksymalna dopuszczalna w Polsce dawka preparatu wynosi 2,25 l/ha. Ważną zaletą Movento 100 SC jest jego selektywność w stosunku do drapieżnych roztoczy a pozytywnym (ubocznym) działaniem – ograniczanie przędziorków, pordzewiaczy i zwójkówek.

Preparat grzybobójczy Aliette 80 WG, jak powiedział Mirosław Korzeniowski z Bayer CropScience, zarejestrowany jest do ochrony drzew ziarnkowych przed zgnilizną pierścieniową podstawy pnia wywoływaną przez Phytophtora cactorum (nr zezwolenia R-111/2011 z dnia 27.04.2012 r.). W Belgii (od 27.06.2012 r.) można go używać także do zwalczania zarazy ogniowej w uprawie jabłoni i gruszy oraz Pseudomonas syringae na gruszy. Złożono już w Polsce stosowne dokumenty do uznania rejestracji belgijskiej, ale nie nastąpi to wcześniej, niż w 2013 roku. M. Korzeniowski podał, że firma Bayer CropScience złożyła także dokumenty o rozszerzenie rejestracji preparatu Calypso 480 SC na uprawy małoobszarowe – brzoskwinia, morela, agrest (mszyce), wiśnia (nasionnica trześniówka), leszczyna (słonkowiec orzechowiec), jeżyna i malina (mszyce, kistnik malinowiec, kwieciak malinowiec, przyszczarek namaliniak łodygowy, przeziernik malinowiec), porzeczki (przeziernik porzeczkowiec, pryszczarek porzeczkowiak kwiatowy i liściowy, zwójka różóweczka), żurawina (mszyce). Być może będzie ona zatwierdzona również w roku 2013.

Aleksandra Trąmpczyńska z Bayer CropScience podała, że w roku 2012 firma Bayer przejęła amerykańską spółkę biologiczną AgraQuest i niedługo będzie posiadać w ofercie preparaty biologiczne oparte na mikroorganizmach : Serenade, Rhapsody, Sonata i Ballad oraz środek grzybobójcze Requiem. W związku z tym, w roku 2014 w ofercie firmy obok środków chemicznych będą także i biologiczne oraz nasiona warzyw (Nunhems). W kolejnych latach planowane jest wprowadzanie kolejnych preparatów biologicznych na rynek. 

Anita Łukawska

Related Posts

None found

Poprzedni artykułDochód rolników w UE zwiększył się mimalnie; w Polsce spadł
Następny artykułRynek żywności ekologicznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.