700-300-katalogi-warzyw

Śliwkokształtne, cherry, koktajlowe… czyli pomidory drobnoowocowe

W centrum doświadczalnym Tomato Trial Center, należącym do firmy Rijk Zwaan, a zlokalizowanym w Kwintsheul w Holandii, oprócz mieszańców o owocach standardowej wielkości, testowane są odmiany pomidorów drobnoowocowych – koktajlowych, cherry, śliwkokształtnych czy w typie mini San Marzano.

Koktajlowa przekąska
W szklarniach doświadczanych można było obejrzeć kilka znanych już polskim producentom odmian pomidorów koktajlowych oraz mieszańców będących na etapie testów pod numerami hodowlanymi. Jedną z zaprezentowanych kreacji była Amoroso RZ F1 – odmiana polecana do zbioru owoców w całych gronach. Jest to bardzo wczesny mieszaniec, przeznaczony do upraw całorocznych w wełnie mineralnej. Jego rośliny mają dużą siłę wzrostu, tworzą kuliste owoce o masie 35–40 g. Hodowca zaleca ich regulację w gronach do 8–10 sztuk. Owoce wyróżniają się wysoką zawartością likopenu i bardzo dobrym, słodkim smakiem.

Kolejną odmianą w tym segmencie była Brioso RZ F1 o około 40-gramowych kulistych owocach wysokiej jakości. Mieszaniec ten dobrze sprawdza się w warunkach uprawy ze sztucznym światłem, może być więc przeznaczany do uprawy w cyklu całorocznym. Wśród innych odmian koktajlowych w szklarni demonstracyjnej zaprezentowano m.in. Delioso RZ F1 (około 40-gramowe owoce) i Imperoso RZ F1 (72-146 RZ F1 – o owocach o masie 25 g), a także nowość testowaną pod numerem 72-144 RZ F1 (owoce o masie 45 g).

Pomidory jak wiśnie
Wśród odmian testowanych w Tomato Trial Center znalazło się kilka mieszańców o owocach typu cherry. Tastery RZ F1 to odmiana o owocach kulistych, 20–25-gramowych, o intensywnej czerwonej barwie, przeznaczonych do zbioru w gronach. Rośliny tego mieszańca cechują się zrównoważonym wzrostem, tworzą długie grona owocowe. Odmiana polecana jest do upraw całorocznych w podłożach inertnych. Kolejną, nową propozycją w ofercie firmy Rijk Zwaan jest Sassari RZ F1. Owoce tego mieszańca ważą po około 17 g. Zaleca się zbierać je pojedynczo. Są kuliste, twarde, odporne na pękanie i intensywnie wybarwione. W holenderskim centrum doświadczalnym testowane są ponadto nowe mieszańce o owocach typu cherry, w tym  m.in. odmiany pod numerami 72-142 RZ F1 i 72-148 RZ F1 (o masie owoców, odpowiednio, 19 g i 16 g).

Pomidory w kształcie śliwki
Coraz większym zainteresowaniem konsumentów cieszą się pomidory śliwkokształtne. W Tomato Trial Center prowadzone są doświadczenia porównawcze kilku mieszańców pomidorów drobnoowocowych o tym kształcie owoców (tzw. mini śliwkokształtne), przeznaczonych do zbioru luzem. Wśród nich są m.in. odmiany dostępne już w sprzedaży – Pareso RZ F1 (o owocach osiągających masę 15–20 g i Solarino RZ F1 (72-159 RZ F1 – o około 10-gramowych owocach), a także kilka nowych mieszańców testowanych pod numerami – m.in. 72-156 RZ F1 (owoce o masie 25–35 g), 72-161 RZ F1 (15 g) oraz 10N.111 RZ F1 – mieszaniec przeznaczony do zbioru całych gronach, o masie pojedynczych owoców wynoszącej około 15 g.

Interesujace specjalności
Ciekawą propozycją jest ponadto Confetto RZ F1 o owocach w typie Santa, kształtem przypominających paprykę (tzw. mini papryka). Jest to mieszaniec o przewadze cech generatywnych, tworzący oryginalne, lekko żebrowane owoce o masie 12–15 g, które można zbierać luzem lub w całych gronach. Są one intensywnie czerwone, a ich optymalna liczba w gronach wynosi 12 sztuk. Jak podaje hodowca, odmiana ta jest szczególnie polecana do pakowania w małe opakowania jednostkowe. Obiecująco zapowiada się ponadto mieszaniec będący jeszcze pod numerem hodowlanym 72-154 RZ F1. Jest to odmiana o nowym typie owoców, tzw. mini San Marzano. Mają one charakterystyczny wydłużony kształt z przewężeniem i są wyjątkowo smaczne. Mogą być przeznaczane do zbioru w całych gronach, jak i pojedynczych owoców.

Anna Maciejuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię