Strona główna Tagi Almeria

almeria

Pomidorowa stolica świata

Hiszpańska prowincja Almería produkuje ponad milion ton. Dlatego też, piąty rok z rzędu, w tym regionie 16 marca obchodzono Światowy Dzień Pomidorów, a impreza odbyła się w Paseo de Almería, a nie w Plaza del Ayuntamiento (jak w poprzednich latach).

Almeria nas wyżywi

Jesień w pełni, zima za pasem – a może raczej za stołem, którego „zielona” zawartość z tygodnia na tydzień coraz bardziej będzie zależeć od małego skrawka Hiszpanii – regionu Almerii. Pochodząca stamtąd produkcja warzyw trafia do około 300 milionów konsumentów w Europie.

W Almerii rozpoczął się już nowy sezon

W tym hiszpańskim centrum produkcji ogrodniczej w bieżącym roku zaczyna się on wcześniej niż zwykle, ponieważ wielu producentów już podjęło decyzję o rozpoczęciu zbiorów we wrześniu - obecne ceny są rentowne ze względu na wysokie temperatury, powierzchnie niektórych upraw wzrosły.

Hiszpania: Nieszczęścia chodzą parami

O hiszpańskich ogrodnikach było ostatnio sporo w branżowych mediach za sprawą fali mrozów, która także w niektórych prowincjach ich kraju wyrządziła niespotykane szkody. Odbiło się to na zaopatrzeniu między innymi brytyjskich sieci handlowych zmuszonych wręcz do racjonowania sprzedaży brokułów czy kabaczków czy apeli o rozsądne zakupy. Hiszpańscy producenci w regionie Almerii mają jeszcze jeden problem.

Po mrozach we Włoszech luka na rynkach warzyw

Podczas gdy Włosi szacują straty, ogrodniczy hiszpańskiej Almerii podliczają zyski. Włoskie plantacje warzyw ucierpiały od zeszłotygodniowych mrozów, Hiszpanie z okolic Almerii odbijają straty poniesione podczas grudniowych powodzi – ceny ich warzyw osiągnęły poziom nie notowany od 15 lat.

Obiecujące perspektywy przed pomidorami malinowymi

Spółdzielnia producentów warzyw Casi w hiszpańskiej Almerii przed trzema taty rozpoczęła produkcję "malinowych" pomidorów osiągając poziom 4500 ton dostaw rocznie. Poszukuje nowych rynków zbytu jednocześnie oceniając optymistycznie perspektywy możliwości dalszego wzrostu produkcji. To nieczęsto teraz w Hiszpanii zdarzający się przypadek - marokańskie pomidory mocno konkurują na rynku UE z produkowanymi na obszarze Wspólnoty.

Większa wydajność w hiszpańskich szklarniach

Średnie plony papryki w szklarniach Almerii wzrosły w sezonie 2013/2014 o 5 t z hektara w porównaniu do poprzedniego roku. Takie są szacunki Hortoinfo oparte na danych rynkowych oraz rządu Andaluzji.

Dobre ceny pomidorów w Hiszpanii

Początek sezonu handlowego 2014/2015 jest dla hiszpańskich producentów pomidów w regionie Almerii (Andaluzja) jest udany. Ceny ich warzyw są wyższe o 55% niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Startuje sezon pomidorów tygrysich

Sezon na pomidory  Raf („tygrysie”) rozpoczął się w - Almerii  (Hiszpania)  szacuje się, że  wzrośnie zarówno areału ich uprawy jak i produkcja. Cena nie została jeszcze określona, jednak oczekuje się, iż docelowo osiągnie pułap 5 do 6 euro za kilogram do wigilii Świąt Bożego Narodzenia. Przy dostawach on-line oraz w detalu cena może sięgnąć 7 euro. Obecnie cena waha się ona pomiędzy 1 a 2 euro.