Strona główna Tagi Austria

austria

Ogromne szkody po ulewach w austriackiej Styrii

Ogromne opady dotknęły austriacką Styrię na początku tego tygodnia - w 48 godzin spadło tam więcej niż 100 litrów wody na metr kwadratowy. Uprawy na 1000 hektarach zostały zniszczone.

W Niemczech i Austrii brakuje sezonowych pracowników

W maju rozpoczyna się zwykle w Niemczech i krajach sąsiednich sezon zbiorów - przede wszystkim szparagów i truskawek. Ale, jak już pisaliśmy, tamtejsi rolnicy alarmują: brakuje im wielu pracowników sezonowych z Polski i innych krajów Europy Wschodniej. Konsekwencje są, jak piszą, katastrofalne: wiele hektarów pól jest już nieuprawianych.

Austria: wzrost rynku żywności ekologicznej

W Austrii w ubiegłym roku przeciętnie na pięć gospodarstw prowadzonych w systemie konwencjonalnym przypadało jedno gospodarstwo ekologiczne. Oznacza to, że 20,3% gospodarstw rolnych i 23,3% powierzchni rolnej są przeznaczane po uprawy „bio”.

Produkcja ekologiczna w Austrii

Austria ma najwyższy procent w Europie użytków rolnych prowadzonych ekologicznie. Ta metoda produkcji została tam wprowadzona w roku 1927. Rządowe środki pomocowe umożliwiły gwałtowny wzrost liczby gospodarstw, które w latach dziewięćdziesiątych zdecydowały się na konwersję swoich technologii. W 2016 roku było około 21.000 certyfikowanych gospodarstw ekologicznych, co stanowi18 procent wszystkich gospodarstw austriackich. Zajmują one około 552 tysięcy hektarów, co stanowi 21% całkowitego obszaru użytków rolnych.

Setki milionów euro strat na południu Austrii po ataku zimy

Zima zaatakowała południową Austrię - głównie kraje zwiazkowe Styrię i Karyntię. W samej Styrii straty w rolnictwie po mroźnej nocy z 25 na 26 kwietnia i opadach mokrego śniegu następnego dnia szacuje się na minimum 125 mln euro; mówi się jednak, że będą wielokrotnie większe. Dotknięte zostały prawie wszystkie uprawy rolne, głównie jednak sady i winnice.

Austria wystraszyła Włochów

Rząd Austrii w obawie przed niekontrolowanym napływem imigrantów zapowiedział przywrócenie kontroli granicznej.Włosi obawiają się zakorkowania jednego z głównych szlaków komunikacyjnych z południa na północ - przełęczy Brenner. I zaczynają liczyc straty.

Austriacka gruszka na unijnej liście nazw chronionych

14 kwietnia br. Komisja Europejska opublikowała rozporządzenie nr 2015/582 wpisujące na unijną listę produktów o ochronionych nazwach nowy – tym razem z Austrii "Pöllauer Hirschbirne" (Chroniona Nazwa Pochodzenia) - nieprzetworzone owoce odmiany gruszki na gruszecznik „Hirschbirne” (dawna odmiana regionalna) oraz uzyskane z nich suszone owoce i niesfermentowany sok.

Więcej warzyw w Austrii

Pomimo, iż w bieżącym roku zredukowano powierzchnie upraw warzyw w Austrii zbiory będą wyższe niż przed rokiem. W sumie oszacowano je na około 689,1 tys. ton – to jest o 16% więcej niż rok temu i o 11% więcej wobec średniej z ostatnich pięciu lat.

Czy można inaczej płacić podatki ?

W poszukiwaniu dobrych wzorców sprzedaży bezpośredniej z gospodarstwa i systemów podatkowych Świętokrzyska Izba Rolnicza zorganizowała wyjazd studyjny do Austrii. Przedmiotem analiz były landy objęte działalnością Izby Rolniczej Dolnej Austrii z dominującą produkcją mleka i Izba Rolnicza Landu For Albert z siedzibą w Bregencji, obsługującej rejon przyległy do Jeziora Bodeńskiego, z dominującą produkcją sadowniczą.

W Austrii wystarczy jedno jabłko tygodniowo więcej

Straty austriackich sadowników, spowodowane rosyjskim zakazem importu żywności, można złagodzić, zwiększając spożycie owoców w samej Austrii - powiedział we wtorek minister rolnictwa tego kraju Andrae Rupprechter.