Strona główna Tagi Azerbajdżan

azerbajdżan

Azerbejdżan – nowy gracz na rynku jabłek i czereśni

Producenci owoców z Azerbejdżanu zamierzają wejść mocniej na światowe rynki. Dotychczas skupiali się głównie na dostawach do Rosji, jednak teraz celują w rynek blisko- i dalekowschodni.
 

Azerbejdżan. Dynamicznie rośnie wartość eksportu warzyw

Produkcja warzyw w Azerbejdżanie w 2016 r. wyniosła 1,3 mln ton. Od 2000 r. sektor ten wciąż się rozwija i wzrósł z poziomu 780 836 ton o 63 proc.

Zapylanie importu jabłek do Rosji

Rosyjskie i azerskie media od wielu dni rozpisują się o kilkunastu TIR-ach z jabłkami stojącymi już prawie miesiąc na posterunku celnym pomiędzy Rosją a Azerbajdżanem. Wszystkie załadowano owocami z jednej firmy – kilka TIR-ów przepuszczono, inne stoją bez słowa wyjaśnień. Interwencje eksportera, firm przewozowych, do których należą unieruchomione maszyny, dyplomatów, komentarze prasowe – i nic - od miesiąca TIR-y tkwią w miejscu.

Polskie jabłka zachwalamy… w Azerbejdżanie

Polska ma do zaoferowania Azerbejdżanowi wysokiej jakości produkty rolno-spożywcze, w tym drób, mleko i owoce, a przede wszystkim jabłka – powiedział w poniedziałek w Baku dziennikarzom wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Minister Sawicki w Baku

Azerowie są zainteresowani handlem żywnością z Polską, chcą także współpracować w zakresie wymiany doświadczeń w rolnictwie - wynika z rozmów prowadzonych w Baku przez ministrów rolnictwa Polski i Azerbejdżanu - Marka Sawickiego i Heydara Asadova. 
 

Dla zainteresowanych kontaktami ze Wschodem

Izba Handlowa Silesia z Wrocławia organizuje wyjazd polskich przedsiębiorców z wszystkich branż na seminarium kontaktowe (spotkanie biznesowe) w Politechnice Kijowskiej. Seminarium pozwoli zapoznać się z aktualnymi ukraińskimi przepisami celnymi i podatkowymi oraz nawiązać łączność z przedstawicielami biznesu, zainteresowanymi współpracą handlową, bądź kooperacyjną, po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej pomiędzy UE a UA.

Sugestia owinięta w bawełnę?

W 2013 roku rosyjski import bawełny z Azerbajdżanu wzrósł o 20%. Natomiast o 40% spadł import owoców, warzyw, oliwek i ich przetworów. Import spadł pomimo ciągle utrzymującego się zainteresowania rozwijaniem kontaktów handlowych  regionów Federacji Rosyjskiej z Azerbajdżanem.

Ukraina będzie więcej importować

Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Wiktor Majko powiedział 4 kwietnia na konferencji prasowej w Baku, że jego kraj jest mocno zainteresowany zwiększeniem importu warzyw i owoców z Azerbajdżanu. Nawet pięcio-, sześciokrotnie.