Strona główna Tagi Drony

drony

Zaawansowane technologie wsparciem dla rolnictwa

Współczesne rolnictwo to coraz częściej wielkoobszarowe uprawy, zarządzane i prowadzone jak firmy. Analiza kosztów i zysków, wykorzystywanie nowoczesnych narzędzi, maszyn i technologii jest dziś na porządku dziennym. Rolnik jest zaś tak naprawdę przedsiębiorcą, który realizuje swoje biznesowe cele z wykorzystaniem naturalnych zasobów. Ale nie tylko. Coraz częściej swoje decyzje opiera o dane pozyskane dzięki systemom satelitarnym czy dronom. W jaki sposób?

Drony na pomoc plantatorom truskawek

Drony coraz częściej wykorzystywane są w różnych dziedzinach gospodarki – od przemysłu obronnego przez firmy dostawcze po rolnictwo.

Dane satelitarne zamiast kontroli w gospodarstwie

W ramach upraszczania i modernizacji wspólnej polityki rolnej UE (WPR), Komisja Europejska przyjęła nowe zasady, które po raz pierwszy wyraźnie zezwalają na wykorzystanie szeregu nowoczesnych technologii podczas przeprowadzania kontroli w odniesieniu do obszarów  rolnych objętych unijnymi płatnościami.

Dron bada zmiany w okresach wegetacji na polach Lubelszczyzny

Nad polami i lasami Lubelszczyzny lata dron wyposażony w kamerę hiperspektralną. Bada ona odbicia fal świetlnych od roślin i gleby, żeby precyzyjnie wskazać początek i koniec okresu wegetacyjnego.

Drony wielkości owadów jako zapylacze roślin

Za pomocą dronów o rozmiarach owadów naukowcom japońskim udało się zapylić lilie. Informacje na ten temat opublikowano na łamach pisma „Chem”.

Wyprodukują drony dla rolnictwa

Japońskie koncerny Canon i Toshiba zaoferują, niezależnie od siebie, drony przeznaczone dla klientów korporacyjnych. Oba podmioty zapowiedziały współpracę z zewnętrznymi partnerami w celu stworzenia odpowiednich urządzeń.

Drony w sadownictwie

Bezzałogowe statki powietrzne (ang. Unmanned Aerial Vehicle; UAV; fot. ), czyli drony, z roku na rok zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach gospodarki. IWING Sp. z o.o. ma już spore doświadczenie w wykorzystywaniu dronów, polskiej konstrukcji, w działaniach agrotechnicznych. O szczegóły oraz o przyszłościowe ich zastosowanie w sadownictwie pytam Michała Barankiewicza z tej firmy, zarządzającego flotą.

Drony pomagają rolnikom i archeologom

Choć drony najczęściej kojarzą się z działaniami militarnymi, w Peru wykorzystuje się je do monitorowania upraw i badania pozostałości dawnego osadnictwa - informuje Agence France Presse (AFP).