Strona główna Tagi Energooszczędność

energooszczędność

Odzyskiwanie energii w obiektach szklarniowych. Nowe technologie

Vertical Farm Concept (VFC) to technologia, którą promowała na targach Fruit Logistica w Berlinie fińska firma Novarbo. Wraz z firmą Netled opracowała ona system oświetlenia diodami LED, który jest chłodzony wodą, co pozwala na odzyskiwanie (pompa ciepła) i magazynowanie energii cieplnej (bufor).
 

Udział kosztów energii w polskim rolnictwie jest zbyt wysoki

W Polsce koszty energii w produkcji rolnej wynoszą powyżej 12 proc. i są jednymi z najwyższych w UE. Dostawy energii elektrycznej na wsi są niestabilne, napięcie bywa zbyt niskie - mówili uczestnicy środowego (8 marca) spotkania sejmowej podkomisji ds. wykorzystania zasobów energetycznych obszarów wiejskich.

Jak zmniejszyć energochłonność upraw szklarniowych?

Nad tym problemem zastanawiają się także naukowcy uniwersytetu w Melbourne. Zainteresowali się oni szczególnie możliwościami wykorzystania w tym celu szkła zmieniającego barwę, specjalnych paneli słonecznych oraz dopasowanego do potrzeb roślin oświetlenia LED.

Podwoiła się liczba „zielonych” budynków

Na rynku biurowym zielone budynki stają się powoli standardem. W ostatnim roku blisko 100 obiektów zyskało certyfikat świadczący m.in. o niskim zużyciu energii, podczas gdy na początku 2013 roku było ich ok. 150. Coraz częściej energooszczędne stają się również obiekty handlowe i magazyny.