Odzyskiwanie energii w obiektach szklarniowych. Nowe technologie

Vertical Farm Concept (VFC) to technologia, którą promowała na targach Fruit Logistica w Berlinie fińska firma Novarbo. Wraz z firmą Netled opracowała ona system oświetlenia diodami LED, który jest chłodzony wodą, co pozwala na odzyskiwanie (pompa ciepła) i magazynowanie energii cieplnej (bufor).
 
Ta koncepcja została zaprojektowana do systemów tzw. farm wertykalnych, gdzie produkcja odbywa się w wielopiętrowych warstwach, poza dostępem naturalnego światła dziennego. Jednak to rozwiązanie technologiczne może być zastosowane również w tradycyjnych uprawach szklarniowych.
 
VFC powiązany jest także z systemem obiegu wody w obiektach uprawowych m.in. przy zastosowaniu kurtyn wodnych, które chłodzą powietrze w szklarni (z obiegiem wody na poziomie 50-70 l/s na 1000 m2). Spadające krople wody pochłaniają ciepło, oraz regulują wilgotność powietrza w obiekcie. Ogrzana powietrzem woda z kurtyn trafia do pompy ciepła, gdzie odzyskiwana jest energia. Ta technologia Novarbo pozwala odzyskać nawet 500 W/ m2.
 
Zgromadzona ciepła woda w buforze może posłużyć do ogrzewania szklarni lub pożywki. W szklarni w obiegu wody wykorzystywane jest 90 proc. zasobów krążących w systemie, a jedynie 10 proc. świeżej wody wymaga wtłoczenia.

RS 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułOd środy można składać wnioski o dopłaty bezpośrednie
Następny artykułOperacja Silver Axe przeciw nielegalnym środkom ochrony roślin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.