Strona główna Tagi Gatunki inwazyjne

gatunki inwazyjne

Rezultaty realizacji projektu „Środowisko bez barszczu Sosnowskiego”

Z końcem kwietnia bieżącego roku w Małopolsce zakończył się pierwszy w Polsce program kompleksowego zwalczania barszczu Sosnowskiego. 5 maja na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie uczestnicy programu spotkali się, by podsumować swoje prace. Przedstawiamy poniżej artykuł na ten temat przygotowany przez naukowego kierownika projektu prof.  Kazimierza Klimę.

Barszcz Sosnowskiego w 34 miejscowościach na Podkarpaciu

1,2 mln zł będzie kosztował trzyletni projekt usuwania barszczu Sosnowskiego w ośmiu gminach powiatu sanockiego na Podkarpaciu. Niebezpieczna dla rodzimej flory i ludzi inwazyjna roślina rośnie tam na blisko 44 ha w 34 miejscowościach.

Inwazyjne azjatyckie biedronki chętnie zimują na turbinach wiatrowych

Inwazyjne, azjatyckie biedronki chętnie zimują na turbinach na farmie wiatrowej. Tworzą tam skupiska liczące setki osobników - ustalili naukowcy podczas badań na terenie Wielkopolski. Wyniki badania prezentują w "Coleopterists Bulletin".

Gatunki inwazyjne w natarciu

Grożący poparzeniami barszcz Sosnowskiego znają chyba wszyscy. Do Polski trafił jako - przeznaczona na paszę - roślina pastewna i rozprzestrzenił w szalonym tempie. Zajęci walką z barszczem powinniśmy jednak zachować czujność, bo w natarciu są już kolejne gatunki inwazyjne: rdestowce czy ambrozja.

MŚ: walka z barszczem Sosnowskiego ma być skuteczniejsza

W resorcie środowiska trwają prace nad nowymi przepisami, które mają zapewnić lepszą koordynację działań związanych ze zwalczaniem barszczu Sosnowskiego - powiedział w czwartek wiceminister środowiska Piotr Otawski. Roślina jest niebezpieczna dla ludzi i zwierząt.

1,2 mln zł na zniszczenie barszczu Sosnowskiego na Podkarpaciu

Ponad 1,2 mln zł ma kosztować likwidacja barszczu Sosnowskiego w powiecie sanockim na Podkarpaciu. Ta inwazyjna roślina, która zagraża rodzimym gatunkom flory i jest niebezpieczna dla ludzi, porasta tam 37 ha.

Nowe prawo pomoże powstrzymać gatunki inwazyjne?

Od 5 kwietnia w Polsce obowiązuje prawo, wymagające specjalnego pozwolenia m.in. na sprowadzanie, hodowlę i sprzedaż niektórych, określanych jakom inwazyjne, gatunków roślin i zwierząt.