Strona główna Tagi Kaliningrad

kaliningrad

Rosjanie kupują przy granicy truskawki, bo u nich nie ma

Rosjanie z obwodu kaliningradzkiego do zakupów spożywczych robionych w Polsce dorzucają teraz świeże truskawki, często kupowane prosto z przygranicznych plantacji. Rosjanie tym bardziej cenią sobie te owoce, że w obwodzie plantacji truskawek można szukać ze świecą.

Sąsiad rozwija sadownictwo

Obwód kaliningradzki FR – północny sąsiad Polski stara się rozwijać własną branżę owocową. Do 2020 roku administracyjne władze planują powstawanie po 200 ha rocznie nowych sadów i jagodników. Narastającą produkcję ma przerabiać powstające równolegle miejscowe przetwórstwo.

Drogo i późno

W obwodzie kaliningradzkim większość uprawianych pod osłonami warzyw trafia do handlu późno - dopiero pod konic kwietnia. Wyjątkiem jest papryka, której pierwszych partii handel obwodu spodziewa się pod koniec lutego.

Za miedzą sadzą

W obwodzie kaliningradzkim powstaje trzeci towarowy sad jabłoniowy – ma mieć 15 ha, będzie obsadzony 13,5 tys. jabłoni. Dzięki niemu ogólna powierzchnia takich sadów w enklawie osiągnie 55 hektarów. W planach administracji jest dojście najpierw do 200, a potem do 500 hektarów.

Będzie łatwiej wejść na rynek rosyjski

25 października w siedzibie Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur odbyło się spotkanie stanowiące pierwszy etap programu wspierającego polskich przedsiębiorców (w tym ogrodników) w procesie wejścia i prowadzenia działalności na rynku rosyjskim.