Za miedzą sadzą

W obwodzie kaliningradzkim powstaje trzeci towarowy sad jabłoniowy – ma mieć 15 ha, będzie obsadzony 13,5 tys. jabłoni. Dzięki niemu ogólna powierzchnia takich sadów w enklawie osiągnie 55 hektarów. W planach administracji jest dojście najpierw do 200, a potem do 500 hektarów.
W nowym sadzie będą rosły drzewka zakupione na Białorusi. Właściciel tej inwestycji otrzymał rządowe wsparcie w wysokości 200 tys. rubli na hektar sadu. Władze obwodu mocno wspierają swoje rolnictwo – z regionalnego budżetu co roku przeznaczają na ten cel 1 mld rubli, dodatkowo otrzymują 2 mld rubli z budżetu centralnego. W przyszłym roku 45 mln rubli przeznaczy się na subsydiowanie budowy przechowalni. 
 
Gubernator obwodu, Mikołaj Cukanow zapewnił, że za trzy-pięć lat enklawa nie tylko stanie się samowystarczalna pod względem produkcji jabłek, ale także „będzie mogła dostarczać na rosyjski rynek takich ilości jabłek, jak Polska przed wprowadzeniem embarga. Wystarczy nam sił, by to zadanie wziąć na siebie”.
 
Za: TASS
pg

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.