Strona główna Tagi Kontraktacja

kontraktacja

Jabłka przemysłowe: Kontraktacja czy wolna amerykanka? Kolejna debata w Sandomierzu

Jabłka przemysłowe stanowią w Polsce znaczący procent corocznych zbiorów. W związku z tym handel milionami ton surowca powinien być w jakimś stopniu uregulowany. Czy warto wiązać się kontraktami z przetwórniami? Ten temat poruszmy na jednej z debat podczas Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu – już jutro, 31 stycznia.

Umowy kontraktacyjne i ceny referencyjne

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował projekt ustawy o zmianie ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych oraz ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych dotyczą wymogu zawierania umów na dostarczanie produktów rolnych.

ZSRP przedstawia swoje założenia do umów kontraktacyjnych

25 lipca w ministerstwie rolnictwa odbędzie się kolejne spotkanie w sprawie cen owoców, na którym mowa będzie m.in o umowach kontraktacyjnych. Związek Sadowników RP wypracował założenia do takiej umowy.

UOKiK w Bydgoszczy zajmie się nieuczciwymi praktykami handlowymi

Delegatura UOKiK w Bydgoszczy będzie zajmowała się przestrzeganiem ustawy o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych - poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nowe przepisy mają wzmocnić pozycję producenta żywności wobec handlu i przetwórstwa.

Ustawa o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych wchodzi w życie

Od środy zacznie obowiązywać ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom w obrocie produktami rolno-spożywczymi. Nowe przepisy mają wzmocnić pozycję producenta żywności wobec handlu i przetwórstwa.

Przepisy dotyczące zawierania umów rolnik-przetwórca będą zmienione

W pracach rządowych jest już projekt zmiany przepisów dotyczących zawierania umów na dostawę produktów rolnych między rolnikami a nabywcami. Przewiduje on m.in. zawieranie umów w formie elektronicznej i zmniejszanie kary za brak umów. 
 

Brak pisemnej umowy na dostawę produktów rolnych grozi karą…

…10% zapłaty za nabyte produkty – takie zmiany wprowadziły przepisy ustawy z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu   kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi1.Sprawdź na czym polegają zmiany i jakie przepisy o nich stanowią.

Kontraktacja: miało być lepiej wyszło, jak zawsze

Z przygotowywaną kilka lat prawną regulacją umów kontraktacyjnych ogrodniczy produkujący pod potrzeby zakładów przetwórczych wiązali duże nadzieje. Spodziewali się zwłaszcza satysfakcjonujących ich rozwiązań dotyczących sposobu ustalania cen za zakontraktowane surowce. W zbliżającym się sezonie nowe przepisy będą już obowiązywać. Poniżej ich wartość dla sadowników komentuje przewodniczący ZSRP Mirosław Maliszewski. O tych przepisach – wkrótce więcej na ogrodinfo.pl.

Prezydent podpisał ustawę o eliminowaniu nieuczciwych praktyk handlowych

Wzmocnienie pozycji producentów żywności w relacjach z handlem i przetwórstwem - taki ma być skutek ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom w obrocie produktami rolno-spożywczymi, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

100 hektarów łąk dla białowieskich żubrów

Ok. 50 rolników podpisze z parkiem narodowym umowy, na podstawie których żubry żyjące w Puszczy Białowieskiej będą mogły bez przeszkód żerować na ich łąkach. Chodzi w sumie o 100 hektarów w gminach: Narewka, Dubicze Cerkiewne i Białowieża.