Strona główna Tagi Kraśnik

kraśnik

W Kraśniku trwają Jagodowe Trendy

Od wczoraj Kraśnik jest zdominowany przez plantatorów owoców jagodowych z całego kraju – za setkami ogrodników przyjechało tutaj 108 firm zaopatrzenia ogrodniczego, zaproszenie na sesje wykładowe przyjęło szerokie grono ekspertów różnych specjalności – podczas dwudniowej konferencji zaplanowano przedstawienie ponad trzydziestu wystąpień merytorycznych. Najcięższym gatunkowo był blok wykładów oraz forum dyskusyjne poświęcone problemom zatrudniania pracowników w gospodarstwach ogrodniczych. Zaś szczególnymi względami organizatorów i słuchaczy cieszył się, uznawany za gatunek  wciąż mało znany, dereń jadalny, któremu poświęcono aż cztery wykłady.

Nowe standardy dla maliny

Są one potrzebne tak w produkcji owoców, jak i w hodowli tego gatunku – to teza wystąpienia dr Joanny Jagły reprezentującej firmę Niwa Hodowla Roślin Jagodowych Sp. z o.o. w Brzeznej.

Fertygacja jagodowych

Krzewy jagodowe rosnące w gruncie można efektywnie odżywiać za pomocą znanej i wykorzystywanej od dawna w naszym sadownictwie techniki – fertygacji. To technika wymagająca nakładów, których zwrot (z nawiązką) jest możliwy po spełnieniu kilku podstawowych warunków. Trzeba też pamiętać, że poprzez fertygację można tylko wspomóc efekty nawożenia posypowego.

Jagodowe Trendy 2015

To już jedenasta konferencja w Kraśniku – z cyklu poświęconych uprawie tej grupy gatunków sadowniczych. Pomysł i realizacja konferencji połączonej z rosnącą z roku na rok wystawą-targami środków produkcji wyszedł od działaczy lokalnych struktur Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej, którzy do współpracy zaprosili Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie oraz Sadowniczy Zakład Doświadczalny w Brzeznej. Od początku impreze swoich sadowników wspiera starostwo kraśnickie.

Osłony na plantacje owoców jagodowych

X Międzynarodowa Konferencja Sadownicza w Kraśniku była nie tylko okazją do wysłuchania wielu referatów dotyczących agrotechniki oraz ochrony gatunków jagodowych i wiśni, lecz także sposobnością do zapoznania się z ofertą produktową i usługową aż 70 firm. Poniżej propozycje najnowszych i polecanych rozwiązań w zakresie osłon dla plantacji.

Polska jest czołowym producentem malin w świecie

Polska produkuje ok. 20 proc. światowej produkcji malin i jest liderem w tej dziedzinie na świecie - powiedział prezydent Międzynarodowej Organizacji Producentów Malin Antonio Dominquez w sobotę podczas konferencji sadowników w Kraśniku (Lubelskie).

Dziesiąty raz w Kraśniku

W Kraśniku rozpoczęła się 10. Międzynarodowa Konferencja Sadownicza, której głównym organizatorem jest Związek Sadowników Rzeczpospolitej. Witając gości i uczestników gospodarz terenu – starosta powiatu kraśnickiego Andrzej Maj podkreślał znaczenie dla regionu sektora upraw jagodowych, który w ostatnich latach rozwija się na tym terenie bardzo dynamicznie. 
 

O jagodowych w Kraśniku

22 lutego w Kraśniku podczas pierwszego dnia  IX Konferencji Sadowniczej „Trendy w uprawie gatunków jagodowych i pestkowych” wygłoszono kilkanaście wykładów na tematy związane z uprawą gatunków jagodowych. Konferencję zorganizowali Związek Sadowników RP, przy współudziale UP Lublin – Katedry Sadowniczej i SZD IO w Brzeznej. Dzisiaj drugi dzień obrad.
 

Pamiętać: luty, Kraśnik

Znamy już szczegółowy program IX Konferencji Sadowniczej "Trendy w uprawie gatunków jagodowych i pestkowych" organizowanej jak co roku w Kraśniku. Niezmiennie organizatorem jej jest Związek Sadowników Rzeczypospolitej. Jedyną tegoroczną zmianą jest czas trwania konferencji.