O jagodowych w Kraśniku

Fot. D. Łabanowska-Bury
22 lutego w Kraśniku podczas pierwszego dnia  IX Konferencji Sadowniczej „Trendy w uprawie gatunków jagodowych i pestkowych” wygłoszono kilkanaście wykładów na tematy związane z uprawą gatunków jagodowych. Konferencję zorganizowali Związek Sadowników RP, przy współudziale UP Lublin – Katedry Sadowniczej i SZD IO w Brzeznej. Dzisiaj drugi dzień obrad.
 
Jako na nowe i perspektywiczne gatunki do uprawy w Polsce uwagę zwrócono na świdośliwę i róże. Jeden i drugi gatunek ma szansę zdobyć zarówno uznanie konsumentów, jak i znaleźć w naszym kraju dogodne warunki do uprawy.

Przedstawiciele firmy Niwa Grupa Hodowlana i SZD IO w Brzeznej zaproponowali zgromadzonym producentom efekty swojej pracy w postaci nowych odmian truskawek ('Alioth', 'Alfa Centauri' i 'Ambrozja'), malin i jeżyn. Dr Agnieszka Orzeł omówiła trendy w hodowli gatunków jagodowych na świecie na przykładzie prowadzonych obecnie programów hodowlanych, natomiast prof. Stanisław Pluta ze skierniewickiego Instytutu Ogrodnictwa przestawił swoje obserwacje na temat produkcji malin w Serbii poczynione podczas wizyty w tym kraju. Propozycje z palety środków do produkcji ogrodniczej przedstawili Andrzej Grenda (Yara Poland) i Krzysztof Krupa (Syngenta), a odżywianie truskawek „w telegraficznym skrócie” omówił Jarosław Barszczewski.  Specjaliści z UP w Lublinie omówili tematykę ściśle związaną z produkcją ogrodniczą. O opłacalności produkcji malin i truskawek mówił dr Dariusz Paszko, natomiast dr Zbigniew Jarosz zachęcał do przeprowadzenia analiz liści, gleby i wizualnej na plantacji przed rozpoczęciem nawożenia. Dr Paweł Krawiec przedstawił wyniki swoich obserwacji z 2012 r. w kwestii okrywania plantacji malin agrowłókniną i stosowania kilku opracowanych przez siebie programów zwalczania szarej pleśni w malinach. 

 
D. Ł-B. 

Related Posts

None found

Poprzedni artykułNielegalny diesel zalewa Polskę
Następny artykułW starych murach o bieżących problemach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.