Strona główna Tagi Kujawy

kujawy

Skutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach

Skutki suszy w Wielkopolsce i na Kujawach widoczne są na każdym kroku. Szacuje się, że niedobory opadów w tych rejonach w tym roku przekraczają już 200 mm. W Poznaniu ostatni ulewny deszcz padał 10 maja. W czwartek zapowiadano zmianę pogody i owszem, w ciągu zaledwie godziny temperatura obniżyła się o 10 stopni, ale cóż z tego, jeśli popadało zaledwie przez chwilę. Deszcz padający na rozgrzaną glebę natychmiast wyparował.

O cebuli z dymki pod Kruszwicą

Zainteresowanie uprawą cebuli z dymki na Kujawach jest bardzo duże. Można się było o tym przekonać podczas spotkania zorganizowanego 13 lipca przez firmy Bejo Zaden i On-Zin na polach Damiana Sęka w Racicach koło Kruszwicy. 
 

W Kujawsko-Pomorskiem 11,5 mln zł na drogi dojazdowe do pól

Przeszło 11,5 mln zł dofinansowania rozdzielił w środę samorząd województwa kujawsko-pomorskiego na modernizację dróg dojazdowych do gruntów rolnych. Dzięki wsparciu w 107 gminach poprawi się stan łącznie 82 km dróg.

Ruszyła kampania kalafiorowa w mroźniach

Około 10 września zakłady chłodnicze na terenie Kujaw rozpoczęły skup zakontraktowanych kalafiorów do mrożenia. Główną bazą surowcową dla tych przetwórni są okolice Bruków Unisławskich, gdzie lokalni producenci wykorzystując unikalne w skali kraju warunki glebowe (ciężkie, gliniaste, wilgotne gleby o naturalnie zasadowym odczynie) wyspecjalizowali się w uprawie kalafiorów i brokułów.