Strona główna Tagi Liliowce

liliowce

Liliowcowy zawrót głowy

Arboretum Wojsławice, które jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego, warto odwiedzać o każdej porze roku. Zachwyca samo położenie tego miejsca – z widokiem na Przedgórze Sudeckie, Góry Sowie i Karkonosze, z urozmaiconą rzeźbą terenu, ale przede wszystkim bogata kolekcja roślin. Najbardziej znana jest chyba ta różaneczników i azalii, ale nie ustępuje jej licząca prawie 4000 odmian kolekcja liliowców. Początek lipca to okazja do spotkania się liliowcowych entuzjastów na organizowanej od 15 lat przez arboretum imprezie pod nazwą HEMEROmania – w tym roku odbyła się 11 lipca.

Byliny na drugą część sezonu

Pasją Gerarda Heemskerka z holenderskiej miejscowości Noordwijk są byliny. Ich produkcję rozpoczął w 1977 roku w gospodarstwie ojca, które wcześniej specjalizowało się uprawie roślin cebulowych (ten region to tulipanowe „zagłębie” Holandii).

Obecnie G. Heemskerk jest jednym z największych w tym kraju producentów liliowców (Hemerocallis), a także zapalonym hodowcą, z którego poletek doświadczalnych na rynki całego świata trafiają co roku nowe odmiany tego gatunku, przede wszystkim te powtarzające kwitnienie.