Strona główna Tagi Melioracje

melioracje

Kształtowanie zasobów wodnych na terenach rolniczych

Na przestrzeni ostatnich pięciu lat, w czterech odnotowano w Polsce susze. Obserwacje wskazują, że zjawiska te mają tendencje do wydłużania się i zmian w czasie i przestrzeni.

Brakuje pieniędzy na melioracje

Polska będzie wnioskowała podczas przeglądu Wspólnej Polityki Rolnej w 2017 r. o zgodę na wydatkowanie unijnych pieniędzy na inwestycje w melioracje - poinformował w czwartek na posiedzeniu sejmowej Komisji rolnictwa wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski.

Naukowiec: woda – coraz ważniejsza dla rolnictwa i klimatu

Woda w środowisku przyrodniczym, a zwłaszcza dla rolnictwa staje się coraz ważniejsza. Wody w Polsce raczej nie zabraknie, ale są z nią problemy w okresach wzrostu roślin - mówił w czwartek w Sejmie prof. Wiesław Dembek.

Melioracje to regulacja stosunków wodnych a nie drenaż

27 sierpnia odbyły się, z inicjatywy ministra rolnictwa, rozmowy z marszałkami województw na temat potrzeb w zakresie małej i średniej retencji. - Melioracjom trzeba przywrócić ich właściwe funkcjonowanie – podkreślił Marek Sawicki na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania z marszałkami województw. 

Maszyna z Poznania oczyści kanały melioracyjne

Zapobieganie powodziom może być teraz łatwiejsze dzięki nowej generacji maszynom do oczyszczania kanałów melioracyjnych, a nawet mniejszych rzek. Wielozadaniowe pojazdy na gąsienicach potrafią operować także w terenach bagiennych, gdzie zapobiegają degradacji obszarów Natura 2000.

Niszczenie polskich rzek kosztuje miliony

Setki milionów złotych są wydawane na pogłębianie i regulację rzek, bez analizy efektów tych prac i bez kontroli ich wpływu na środowisko – alarmuje organizacja ekologiczna WWF Polska. Chociaż instytucje zarządzające wodą są zobowiązane prawem do poprawy stanu wód śródlądowych do 2015 roku, nie prowadzą analizy wpływu zlecanych  inwestycji na środowisko. Takie działanie prowadzi nie tylko do ewidentnych strat przyrodniczych, ale również -  w prostej linii - do marnotrawienia środków publicznych i naraża Polskę na dotkliwe sankcje finansowe ze strony Komisji Europejskiej.

Melioracje zaniedbane od dziesięciolecil

Gwałtowne nadejście wysokich temperatur może doprowadzić do powodzi. A po nich prawdopodobnie wystąpią susze. Brak sprawnie działających systemów melioracyjnych oznacza, że ich skutki będą coraz bardziej dotkliwe. Zaniedbania sięgają dziesiątków lat.

Do Lubuskiego trafi 14,6 mln zł na melioracje

Prawie 14,6 mln zł z rezerwy celowej resortu rolnictwa trafi do województwa lubuskiego na utrzymanie urządzeń melioracyjnych i przeciwpowodziowych – poinformował członek zarządu woj. lubuskiego Stanisław Tomczyszyn.

NIK o melioracjach

Urządzenia melioracyjne w Polsce są w coraz gorszym stanie. Odbudowy i modernizacji wymaga już 27 proc. kanałów i 41 proc. wałów przeciwpowodziowych.