Strona główna Tagi Muszka plamoskrzydła

muszka plamoskrzydła

Muszka plamoskrzydła – mały szkodnik, wielki problem

Muszka plamoskrzydła od kilku lat jest znanym i groźnym szkodnikiem roślin jagodowych. Pochodząca z Azji muchówka występuje obecnie na niemalże wszystkich kontynentach powodując straty w uprawach wielu gatunków sadowniczych a zwłaszcza w uprawach roślin jagodowych.

Drosophila suzukii, czyli muszka plamoskrzydła w Polsce. Wyniki monitoringu i wskazówki dla praktyki

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) powoduje duże straty gospodarcze w uprawie wielu gatunków, szczególnie roślin jagodowych. Jej rozwojowi, powiększaniu się i rozprzestrzenianiu populacji sprzyjają ostatnie lata, a dokładnie panujące warunki atmosferyczne, szczególnie łagodne, ciepłe zimy i upalne, suche lata oraz powszechna dostępność pokarmu.

W kwietniowym „TMJ” – wiosna na jagodowych plantacjach

Otwierając kwietniowe wydanie miesięcznika „Truskawka, Malina, Jagody” czujemy wiosnę! To właśnie w kwietniu rośliny na plantacjach wymagają dużo uwagi zarówno w kwestii nawożenia, jak i ochrony.

Szkolenie na temat muszki plamoskrzydłej

25 października w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach  zorganizowano szkolenie pod tytułem „Muszka plamoskrzydła – Drosophila suzukii, zagrożenie w Europie w latach 2008 - 2017, monitoring w Polsce i zagrożone uprawy” dotyczące rozpoznawania szkodnika. W szkoleniu wzięło udział około 60 osób, głównie przedstawicieli Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego z całego kraju oraz inni zainteresowani.

Czereśniom zagraża Drosophila suzukii. Włosi mobilizują siły

W tym roku producenci czereśni we Włoszech odławiali duże ilości muszki plamoskrzydłej (Drosophila suzukii), ale ostatni tydzień pokazał dopiero prawdziwą skalę zagrożenia. Jak donosi freshplaza.it w rejonie Ceseny (Emilia-Romania) w monitorowanych sadach odłowiono w ciągu tygodnia około 4000 osobników D. suzukii.

Drosophila suzukii – jest źle, a będzie jeszcze gorzej!!!

Coraz więcej rejonów w Polsce zagrożonych, z każdym dniem przybywa sygnałów o kolejnym odłowieniu w pułapkach znacznej liczby osobników tego owada.

Uszkadzają owoce czereśni

Czereśnie i wiśnie mogą być zasiedlane i uszkadzane przez co najmniej kilka gatunków owadów oraz niektóre roztocze.   liście, pąki, pędy, lecz także owoce. Przez wiele lat największym zagrożeniem owoców w sadach czereśniowych i wiśniowych była,i lokalnie nadal jest, nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi),a przed kilkoma laty pojawił się również pokrewny gatunek – Rhagoletis cingulata. Jesienią 2014 r. w Polsce wykryto nowy gatunek inwazyjny, który będzie poważnym zagrożeniem dla czereśni, być może mniejszym dla wiśni (na razie trudno to określić), a mianowicie muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii).

Muszka plamoskrzydła – do likwidacji

Muszka plamoskrzydła to jeden z najgroźniejszych owadów inwazyjnych, który dotarł do Europy. Dotychczas docierały do nas informacje z krajów zachodnich naszego kontynentu o jego ogromnej szkodliwości. Od zeszłego roku także polscy ogrodnicy gospodarujący w zachodnio-północnych rejonach Polski mogli zaobserwować, co prawda na razie namiastkę, efekty jego aktywności.

Muszka plamoskrzydła (Drosophila suzukii) – jest czym ją zwalczać!

W wielu krajach europejskich od kilku lat prowadzone są próby znalezienia skutecznej metody walki z muszką plamoskrzydłą (Drosophila suzukii).