Strona główna Tagi Nasionnica trześniówka

nasionnica trześniówka

Komunikat sadowniczy PROCAM 15 z 24.06.2020

Dziś nowy komunikat sadowniczy Krzysztofa Gasparskiego, Procam.

Komunikat sadowniczy PROCAM 11 z 27.05.2020

Krzysztof Gasparski z PROCAM Polska w najnowszym komunikacie sadowniczym z dnia 27.05.2020. Choroby i szkodni w sadach oraz nawożenie. Jabłonie, grusze i czereśnie.

FDS Bayer – podsumowanie sadowniczego półrocza

Tegoroczne, polowe spotkanie doradców sadowniczych zrzeszonych w ramach FDS przy firmie Bayer odbyło się tradycyjnie już w Sadowniczej Stacji Badawczej zlokalizowanej w gospodarstwie Agnieszki i Dariusza Cieślaków w Kozietułach Nowych. Podsumowanie pierwszego półrocza (spotkanie odbyło się 13 czerwca), na podstawie relacji doradców działających we wszystkich rejonach zajmujących się produkcją owoców (z drzew i krzewów), a w efekcie – perspektyw, niestety nie napawa optymizmem… Nastrój poprawiły nieco nowości, które Bayer wprowadzi na rynek od sezonu 2020.

Uszkadzają owoce czereśni

Czereśnie i wiśnie mogą być zasiedlane i uszkadzane przez co najmniej kilka gatunków owadów oraz niektóre roztocze.   liście, pąki, pędy, lecz także owoce. Przez wiele lat największym zagrożeniem owoców w sadach czereśniowych i wiśniowych była,i lokalnie nadal jest, nasionnica trześniówka (Rhagoletis cerasi),a przed kilkoma laty pojawił się również pokrewny gatunek – Rhagoletis cingulata. Jesienią 2014 r. w Polsce wykryto nowy gatunek inwazyjny, który będzie poważnym zagrożeniem dla czereśni, być może mniejszym dla wiśni (na razie trudno to określić), a mianowicie muszkę plamoskrzydłą (Drosophila suzukii).

Uwaga na nasionnicę trześniówkę

W rejonie lubelskim w niedzielę, a w rejonie sandomierskim we wtorek został przekroczony próg zagrożenia ekonomicznego ze strony nasionnicy trześniówki.