Strona główna Tagi Nawozy magnezowe

nawozy magnezowe

Spacerem po sadzie (9)

Powoli zbliżamy się do czasu, kiedy zaczynamy myśleć o dokarmianiu dolistnym jabłoni i gruszy po zbiorach owoców. Zabieg ten jest wskazany, szczególnie w tym sezonie, z uwagi na przebieg warunków atmosferycznych, który nie szczędził nam zarówno przymrozków, obfitych opadów deszczu, a także upałów. Zjawiska te wpływały na ograniczenia możliwości pobierania przez rośliny składników pokarmowych z gleby, zniechęcały nas także do częstej aplikacji nawozów dolistnych.

Nawozy na jesień

Jesień nie jest typowym terminem stosowania nawozów mineralnych, są jednak przesłanki, które przemawiają za tym, aby je czasami stosować. Po pierwsze na większości pól wykonuje się głęboką orkę przedzimową, co jest doskonałą okazją do wymieszania nawozu z całą warstwą orną. Jest to szczególnie ważne na glebach bardzo ubogich, gdzie istnieje konieczność stosowania dużych dawek nawozów np. potasowych, co wiosną może powodować nadmierne zasolenie. Jesienią można stosować składniki pokarmowe, które są sorbowane wymiennie lub trudno wymywane.

Przygotowanie do sezonu czas zacząć

Ostatnie dni – bardzo ciepłe i suche, gwałtownie przyspieszyły, nie tylko wegetację drzew, ale także nasze myśli związane z nadchodzącym nieuchronnie sezonem. Na szczęście chyba to stwierdzenie jest najbardziej optymistyczne, że prognozy pogody zapowiadają ochłodzenie i opady deszczu. Dotychczasowy przebieg pogody, wysokie temperatury oraz brak opadów z jednej strony nastrajał optymistycznie, z drugiej strony jednak przerażał widmem zbyt wczesnego rozpoczęcia wegetacji drzew.