Strona główna Tagi „Od pola do stołu”

„Od pola do stołu”

Czy ochrona biologiczna wkrótce będzie koniecznością w uprawie warzyw? [VIDEO]

Strategia “Od pola do stołu” zakłada, że do 2030 roku 25 proc. użytków rolnych w Unii Europejskiej powinno stanowić rolnictwo ekologiczne. W Polsce to wciąż raczkujący temat. Zmniejszająca się liczba substancji czynnych wręcz wymusi na producentach zmiany podejścia do zabiegów ochrony. Warto już dziś zapoznać się z działaniem ochrony biologicznej w uprawie warzyw.

Jak rozwiązywać wspólne problemy sadowników?

Dobra współpraca sąsiedzka to pierwszy krok ułatwiający wdrożenie zasad zrównoważonego rolnictwa i prowadzenie stabilnej ekonomicznie działalności rolniczej przed długi czas. Zgodne działania sąsiadów to klucz do rozwiązywania wspólnych problemów. W jaki sposób, przy wykorzystaniu strategii „Od pola do stołu” współtworzyć bardziej zrównoważony system żywnościowy? Jak prowadzić działalność rolniczą w zgodzie z naturą?

Konsultacje publiczne polityki promocyjnej Unii Europejskiej

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne w ramach przeglądu unijnej polityki promocji produktów rolno-spożywczych.

Nadchodzi kolejny jabłkowy sezon

Działalność wielu branż w obecnej sytuacji związanej z globalną epidemią COVID-19 jest postawiona pod znakiem zapytania. Sektor owocowo-warzywny nie jest wyjątkiem. W 2020 roku podczas pierwszej i drugiej fali pandemii, sadownicy musieli sprostać wielu wyzwaniom.

Paszportyzacja polskiej żywności

Żywność bez tajemnic – pełna informacja dla konsumentów – to cel paszportyzacji polskiej żywności. Już wkrótce rusza pilotaż w odniesieniu do rynków: ziemniaka, wołowiny i wieprzowiny.

Nowe strategie, nowe wyzwania

O tym, jaki wpływ na polskie rolnictwo będą mieć strategie: „Od pola do stołu” oraz „Na rzecz bioróżnorodności”, opowiada dr hab. Roman Kierzek, prof. IOR – PIB, zastępca dyrektora ds. naukowo-badawczych w IOR – PIB.

Posiedzenie AGRIFISH pod przewodnictwem prezydencji niemieckiej

Na wstępie posiedzenia Przewodnicząca obradom Federalna Minister Wyżywienia, Rolnictwa i Ochrony Konsumentów Julia Klöckner przedstawiała program prezydencji niemieckiej na najbliższe 6 miesięcy.

Rolnictwo ekologiczne – zagrożenie czy szansa?

Nie milkną echa dotyczące ogłoszonych przez KE i przyjętych w UE strategii „Od pola do stołu” i „Strategii na rzecz bioróżnorodności”. Oprócz konieczności ograniczenia używania chemicznych środków ochrony roślin najczęściej komentowanym postulatem jest zapis o tym, że rolnictwo ekologiczne ma stanowić aż czwartą część unijnych upraw. Czy słuszne są obawy związane z tą zmianą, czy może jednak powinniśmy potraktować ją jako wyzwanie i szansę do wykorzystania?

Jak nowe regulacje unijne wpłyną na polskie rolnictwo?

20 maja 2020 r. Komisja Europejska przyjęła strategię „Od pola do stołu” oraz „Strategię na rzecz bioróżnorodności”, które są częścią „Europejskiego Zielonego Ładu”. W jaki sposób nowe regulacje wpłyną na polskie rolnictwo? Jakie szanse i zagrożenia wiążą się z nowymi przepisami? Oto opinia prof. dr. hab. Marka Mrówczyńskiego, Dyrektora Instytutu Ochrony Roślin – Państwowego Instytutu Badawczego w Poznaniu.