Strona główna Tagi Owocówka jabłkóweczka

owocówka jabłkóweczka

Komunikat sadowniczy PROCAM 13 z 9.06.2020

Nowy komunikat sadowniczy Krzysztof Gasparski, PROCAM. 10.06.2020.

Parch jabłoni, mączniak i owocówka – sytuacja w sadzie, 08.06.2020

Jak wygląda aktualnie sytuacja w sadach w okolicach Grójca pod względem szkodników i chorób?

Komunikat sadowniczy PROCAM 11 z 27.05.2020

Krzysztof Gasparski z PROCAM Polska w najnowszym komunikacie sadowniczym z dnia 27.05.2020. Choroby i szkodni w sadach oraz nawożenie. Jabłonie, grusze i czereśnie.

Z wizytą we Francji

… jednak nie po to, aby podziwiać wieżę Eiffla i inne zabytki Paryża, ale po to, by zobaczyć, jak w praktyce sprawdza się nowoczesna technologia ochrony sadów przed szkodliwymi motylami, głównie owocówką jabłkóweczką – Isomate CTT.

Spacerem po sadzie (5)

Sytuacja w naszych sadach powoli się klaruje. Mniej więcej wiadomo, co i gdzie zostanie na drzewach. Teraz pozostaje nam podejmować bieżące decyzje związane z ochroną, nawożeniem i dokarmianiem dolistnym poszczególnych kwater.

Japońskie blokery rozmnażania owocówki

W ostatnich latach obserwowany jest systematyczny wzrost gospodarczego znaczenia szkodliwości owocówki jabłkóweczki. Warunki klimatyczne związane z jego ocieplaniem sprzyjają przyspieszeniu rozwoju szkodnika, szczególnie jego II pokolenia. Wskazuje to na tendencję do pojawienia się III pokolenia owocówki jabłkóweczki. Dlatego walka z tym szkodnikiem w sezonie wegetacyjnym wymaga wykonania wielu zabiegów środkami ochrony roślin.

Sadownicze przedwiośnie: pierwsze zabiegi kluczem do sukcesu

O pierwszych zabiegach ochrony w sadach z praktycznego punktu widzenia mówiono podczas konferencji zorganizowanej 17 marca 2017 r. w Małej Wsi przez Agrosimex. Zaniechanie ochrony w okresie wczesnowiosennym może prowadzić do narastania problemów ze szkodnikami i chorobami w dalszej części sezonu.

Nie tylko parch jabłoni, czyli uśpiona czujność

Początek tegorocznego sezonu wegetacyjnego nie był pod względem ochrony trudny, gdyż kwiecień i maj były raczej suche. Okres infekcji pierwotnych parcha jabłoni skończył się dość szybko. Mimo tego w niektórych sadach doszło do porażenia liści tą chorobą. Lustrując sady  jabłoniowe 8 września w rejonie Sandomierza zauważyłam liczne plamy parcha jabłoni na liściach w szczytowej części pędów jednorocznych.

Owocówka jabłkóweczka – alert na 8 lipca 2016 r.

W sadach jabłoniowych można spodziewać się pojawienia drugiego pokolenia motyli owocówki jabłkóweczki. Gąsienice letniego pokolenia mogą uszkadzać po kilka owoców.

Owocówka jabłkóweczka

Owocówka jabłkóweczka była (czy jest, to inna sprawa) „sztandarowym” szkodnikiem jabłoni.  Według literatury może także występować na gruszach i głogach. W zależności od rejonu, warunków pogodowych panujących w danym sezonie oraz od intensywności ochrony prowadzonej w konkretnym sadzie ilość uszkodzonych przez gąsienice owoców może teoretycznie wahać się od kilku do kilkudziesięciu procent. Tak, jak w przypadku innych szkodliwych dla upraw sadowniczych gatunków, owocówka jabłkóweczka reaguje na zmiany, jakie następują w naszych sadach. Nasze sady „młodnieją”, jest coraz mniej kryjówek dla gąsienic, używamy coraz mniej skrzynek na owoce, używamy pułapek feromonowych do monitoringu, mamy do dyspozycji kilka znakomitych rozwiązań do zwalczania szkodliwych motyli, w tym owocówki.