Z wizytą we Francji

… jednak nie po to, aby podziwiać wieżę Eiffla i inne zabytki Paryża, ale po to, by zobaczyć, jak w praktyce sprawdza się nowoczesna technologia ochrony sadów przed szkodliwymi motylami, głównie owocówką jabłkóweczką – Isomate CTT.
Wyjazd studyjny dla 20-osobowej grupy sadowników i doradców (fot. 1) w dniach 17-19 czerwca zorganizowała firma SumiAgro Poland. Był on sposobnością do oceny, jak w praktyce, w konwencjonalnych i ekologicznych sadach jabłoniowych i gruszowych sprawdza się jeszcze stosunkowo nowy w Polsce system dezorientacji motyli Isomate CTT i dyskusji na ten temat z francuskimi sadownikami, doradcami i naukowcami (fot. 2), zarówno podczas zorganizowanego seminarium, jak i w plenerze (fot. 3).
 
Fot. 2. Podczas seminarium na temat Isomate CTT: uczestnicy…
 
… i wykładowcy – Jean-Francois Duchemin z francuskiego oddziału Sumi Agro i Tomasz Malczewski, prezes SumiAgro Poland
 
Fot. 3. We francuskich sadach można było dyskutować o technologii feromonowej
 
Technologia feromonowa Isomate CTT jest zarejestrowana do zwalczania owocówki jabłkóweczki. Mechanizm działania produktu polega na uwalnianiu substancji imitującej feromon płciowy szkodnika (w składzie są trzy związki wabiące i dezorientujące), która oddziałuje na samce i uniemożliwia im odnalezienie samicy w celu kopulacji. Środek występuje w formie zawieszek (dyspenserów – fot. 4), które należy umieścić w koronie drzew, na 2/3 ich wysokości, od zacienionej strony. Zawieszki są aktywne przez cały sezon, a feromon uwalnia się w sposób ciągły (opatentowana technologia produkcji zawieszek). Najlepszy moment na zakładanie zawieszek to przez początkiem lotu motyli pierwszego pokolenia owocówki jabłkóweczki, zwykle w okresie kwitnienia.
 
Fot. 4. Zawieszka Isomate CTT umieszczona w koronie drzew
 
W praktyce na 1 hektarze sadu należy umieścić 300 do 500 sztuk dyspenserów (w pierwszym roku stosowania należy wprowadzać największą liczbę dyspenserów, w kolejnych latach można tę liczbę ograniczyć – fot. 5). Gwarancją skuteczności działania preparatu jest zakładanie dyspenserów na większych areałach, w kwaterach o powierzchni co najmniej 3-5 ha.
 
Fot. 5. Schemat umieszczania dyspenserów w sadzie
 
Francuskie doświadczenia pokazują, że Isomate CTT to dobre rozwiązanie dla sadów ekologicznych, w których nie można stosować chemicznych insektycydów, ale także w sadach konwencjonalnych, aby ograniczyć liczbę zabiegów przeciwko owocówce jabłkóweczce albo rotować stosowane substancje czynne/ metody ochrony.
 
Fot. 6. Sad ekologiczny w rejonie Chateau du Loir
 

Tekst i fot. Dorota Łabanowska-Bury
.

Related Posts

None found

Poprzedni artykułBędą zmiany w ustawie o ochronie roślin
Następny artykułWniosek do KE w sprawie pomocy dla dotkniętych suszą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.