Strona główna Tagi Podlaskie

podlaskie

W Supraślu powstanie ośrodek rehabilitacyjny dla rolników

W Supraślu k. Białegostoku powstanie ośrodek rehabilitacyjny dla rolników - poinformował prezes KRUS Adam Sekściński. Będzie to pierwszy tego typu ośrodek w północno-wschodniej Polsce.

55 mln zł z UE na działalność gospodarczą na Podlasiu

Wspieranie przedsiębiorczości na wsi, by powstawały nowe miejsca pracy, będzie wsparte w Podlaskiem przez tzw. Lokalne Grupy Działania kwotą 55,1 mln zł z UE. Ruszają konkursy, w których można zdobyć od 50-100 tys. zł na założenie własnej firmy.

Powstaje centrum technologii rolno-spożywczej

Jak przetwarzać żywność we własnym gospodarstwie po to, by czerpać z tego dodatkowe dochody ma uczyć rolników powstające w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Szepietowie (woj. podlaskie) Podlaskie Centrum Technologii Rolno-Spożywczej.

14,5 mln zł z UE na scalanie gruntów w Podlaskiem

14,5 mln euro mogą zdobyć podlaskie samorządy na scalanie gruntów. Pieniądze pochodzą z UE z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wnioski będzie można składać od 22 kwietnia do 6 maja - poinformował Urząd Marszałkowski w Białymstoku.

Na Suwalszczyźnie odtwarzają tradycyjne sady

Na Suwalszyczyźnie odtwarzane są tradycyjne sady ze starymi odmianami jabłoni i grusz, które są lepiej przystosowane do warunków tego terenu - są odporniejsze na mróz i bardziej wytrzymałe.

Zapusty na Podlasiu

Tradycję zapustów, czyli hucznego świętowania ostatnich dni karnawału, która już zanikła w Podlaskiem, przypomina Białostockie Muzeum Wsi. W niedzielę można dołączyć tam do barwnego korowodu, poznać zapustne zwyczaje oraz zjeść tradycyjne pączki.

Nowe możliwości wydziału leśnego Politechniki Białostockiej

Wykorzystanie termowizji do analizy obiektów przyrodniczych czy fotoeklektorów do badania owadów - między innymi takie możliwości dają naukowcom i studentom nowe laboratoria zamiejscowego wydziału leśnego Politechniki Białostockiej w Hajnówce (Podlaskie).

Będzie dodatkowa pomoc dla rolników poszkodowanych przez dziki

Rząd zmienił we wtorek rozporządzenie ws realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, co umożliwi udzielenie dodatkowej pomocy rolnikom z województwa podlaskiego, których uprawy zostały w ubiegłym roku zniszczone przez dziki. Jest na to 6,1 mln zł.

W Podlaskiem wypłacono pierwsze rekompensaty za dziki

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wypłaciła we wtorek podlaskim rolnikom pierwsze rekompensaty za uprawy zniszczone przez dziki. Pieniądze - ok. 1,8 mln zł, trafią do kilkuset uprawnionych rolników, którym niezależne komisje oceniły skalę tych szkód.

Protestują – za niskie odszkodowania za dziki

Kilkudziesięciu podlaskich rolników wyruszyło w czwartek przed południem z Zabłudowa do Białegostoku w proteście przeciw zbyt niskim - ich zdaniem - odszkodowaniom za szkody wyrządzane przez dziki. Drogą nr 19 jedzie ok. 40 ciągników - podała policja.