Protestują – za niskie odszkodowania za dziki

Kilkudziesięciu podlaskich rolników wyruszyło w czwartek przed południem z Zabłudowa do Białegostoku w proteście przeciw zbyt niskim - ich zdaniem - odszkodowaniom za szkody wyrządzane przez dziki. Drogą nr 19 jedzie ok. 40 ciągników - podała policja.

Po dojeździe do Białegostoku, w planie rolnicy mają protest przed podlaskim urzędem wojewódzkim. Protestujący mówią nawet o kilkudniowej blokadzie ruchu w tym miejscu.

Rolnicy chcą wyższych odszkodowań za niszczone przez dziki uprawy. Odszkodowania wypłacają koła łowieckie, ale rolnicy twierdzą, że są za niskie. W ich ocenie dzików jest za dużo. Podkreślają, że populacja tych zwierząt nadmiernie się rozwinęła, bo nie można było na nie polować do lipca, w związku z obostrzeniami po wykryciu u dzików w powiecie sokólskim (Podlaskie) wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Domagają się odstrzału zwierząt i większych pieniędzy na przeprowadzenie odstrzałów.

Na dziki można już polować i odstrzały są prowadzone. Według najnowszych danych Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku dotychczas odstrzelono około 300 dzików.

Protest rolników popiera Podlaska Izba Rolnicza. Izba przypomina, że w lipcu Główny Lekarz Weterynarii wydał pozwolenie na odstrzał 3 tys. dzików w miejscach, gdzie jest największe ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

Źródło:

Related Posts

None found

Poprzedni artykułWięcej działań w ramach kampanii “Fruitness, enjoy it!”
Następny artykułKomisja rolnictwa za odrzuceniem weta prezydenta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię

ZGODA NA PRZETWARZANIE DANYCH OSOBOWYCH *

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.