Strona główna Tagi Prognozy pogody

prognozy pogody

Przed nami gorący tydzień

Największa tego lata fala upałów jest jeszcze przed nami. W połowie tygodnia termometry mogą pokazać nawet 37 stopni w cieniu. Tym razem będzie to suchy upał, bez burz. Ochłodzenie potrwa krótko, bo kolejny żar napłynie nad Polskę w przyszły weekend i na początku kolejnego tygodnia.

Przybywa łowców burz, prognozują trafniej niż IMGW

Łowców burz w Polsce przybywa, a ich prognozy są trafniejsze niż prognozy IMGW – mówi PAP jeden z takich łowców Piotr Szuster. W ciągu roku polscy łowcy chcą stworzyć system, dzięki któremu osoba w miejscu zagrożenia byłaby SMS-em ostrzegana przed niebezpieczeństwem.

Jaki był lipiec?

Jedni uważają, że lipiec był gorący, a inni, że chłodny. Podobnie jest w przypadku opadów, bo w jednych regionach było suchy, a w innych deszczowy. Czy rzeczywiście aura była aż tak skrajna, że w zależności od regionu kraju różnie odebraliśmy miniony lipiec? Spróbujmy też poznać, jaki może byc sierpień...

Lipiec jest najbardziej mokrym i burzowym miesiącem w roku

W lipcu w Polsce opady są najbardziej intensywne. Również wtedy ma miejsce najwięcej burz. Statystycznie większą szansę na słoneczną pogodę mamy w sierpniu, ale warto na bieżąco śledzić komunikaty IMGW - podkreślił w rozmowie z PAP klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Tadeusz Niedźwiedź.

W najbliższych dniach – zima

We wtorkowy poranek i przedpołudnie w północnej połowie kraju niebo bedzie sie przejaśniało i rozpogadzało. Na pozostałym obszarze chmurzy się i pada - w zależności od temperatury deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Najmocniejsze opady śniegu przechodzą nad Mazowszem, Ziemią Łódzką i Kielecczyzną.

Jakie są szanse na opłacalną produkcję jabłek?

Mamy już drugi z rzędu sezon handlowy z niskimi cenami skupu jabłek. Szczególnie niskie były i są w okresie wiosennym. W marcu za niewielką część przechowanych jabłek ceny skupu nieznacznie przekroczyły koszty produkcji i przechowania - tylko za odmiany Gala, Golden Delicious i RedJonaprince, ale wysokiej jakości. Jesienią dotyczyło to także odmian Szampion i Idared, również tylko wysokiej jakości.

Wrzesień będzie rekordowo ciepły?

Od wielu miesięcy prognozowano, że wrzesień będzie bardzo ciepły, słoneczny i suchy. Teraz okazuje się, że może być nie tylko ciepły, lecz upalny, a przez to najcieplejszy lub jeden z najcieplejszych w całej historii pomiarów meteorologicznych.

Dziś możliwe burze, ulewy, gradobicia, upał, a nawet tornada

Przed nami najbardziej gwałtowne burze od początku tego roku, a być może również na tle ostatnich kilku lat. Będą podtopienia, gradobicia, wichury, a nawet trąby powietrzne. Zjawiska mogą powodować szkody materialne. Gdzie sytuacja będzie najtrudniejsza? 
 

Długi weekend będzie gorący i burzowy. Gdzie najbardziej?

Na początku długiego weekendu związanego z Bożym Ciałem tylko połowa kraju znajdzie się pod burzowymi chmurami. Jednak z każdym kolejnym dniem burze będą obejmować coraz większy obszar Polski, a co za tym idzie, będą stanowić coraz poważniejsze zagrożenie, zwłaszcza, że miejscami mogą być gwałtowne. Najwięcej szczęścia do aury będą mieć mieszkańcy północy i północnego wschodu kraju, gdzie najdłużej będzie słonecznie, sucho i ciepło. Najmniej szczęścia będą mieć mieszkańcy regionów południowych i zachodnich, gdzie grzmieć może codziennie.

Chłodno…

Miniona noc była miejscami wręcz mroźna – w okolicach Białegostoku odnotowano -10˚C, Suwałki ustępowały tylko o 2 stopnie stolicy województwa, w Olsztynie było -5˚C. Niewielkie przymrozki notowano na Mazowszu i Lubelszczyźnie. Strefa chłodu będzie się rozszerzać.