Strona główna Tagi Przędziorek owocowiec

przędziorek owocowiec

Uwaga na przędziorki i pordzewiacze. Praktyczne porady w wersji audio

Jest sucho i ciepło. To okres wzmożonej aktywności szkodliwych roztoczy, które mogą przyczynić się do znacznego pogorszenia jakości owoców.

Przędziorek owocowiec – przeprowadzać lustracje!

Gatunek ten występuje przede wszystkim na jabłoniach i śliwach. W mniejszym stopniu zasiedla pozostałe gatunki sadownicze i rośliny jednoroczne, w sumie jest notowany na około 80 gatunkach roślin. Najczęściej spotykamy go w sadach intensywnych, dobrze pielęgnowanych, silnie nawożonych azotem i często opryskiwanych pestycydami.

Szkodniki drzew owocowych. Roztocze (cz. I)

Pajęczaki z rzędu roztoczy stanowią bardzo ważną grupę szkodników roślin. Mimo bardzo małych rozmiarów (0,15-0,6 mm długości) potrafią wyrządzić dotkliwe szkody. Sprawia to ich sposób żerowania (kłująco-ssący aparat gębowy), duże tempo rozmnażania i liczebność populacji oraz szkodliwość zarówno osobników dorosłych, jak i larw.

Przędziorki – strategia ochrony

Przędziorki to groźne szkodniki roślin, które od wielu lat dokonują znacznych szkódw sadach i na plantacjach jagodowych. W sadach jabłoniowych najliczniej występują przędziorki owocowiec i chmielowiec. Chętnie zasiedlają sady zadbane, dobrze prowadzone i nadmiernie nawożone. Liczebność tych szkodników w bardzo dużym stopniu zależy od ich obecności i warunków pogodowych w poprzednim sezonie.

Kłopot jak co roku, czyli przędziorki w sadzie

Szybkie tempo rozmnażania przędziorków, trwający krótko rozwój osobniczy oraz ekspansywne żerowanie plasują je w rzędzie najgroźniejszych szkodników sadów.

Przędziorki – zagrożeniem w nadchodzącym sezonie

Bardzo silne mrozy, wbrew pozorom, nie oddziałują negatywnie na zimujące formy szkodników, a co dopiero tak łagodna aura, jaka panowała zimą 2013/2014. W przypadku sprawdzenia się prognozy pogody na najbliższe tygodnie, szkodniki upraw mogą stać się głównym zagrożeniem prawidłowego plonowania roślin w nadchodzącym sezonie. Do tej niebezpiecznej grupy agrofagów należą m.in. roztocza, których ekspansja na nowych żywicieli w ostatnich latach może zdumiewać.

Introdukcja dobroczynka gruszowego

Przędziorki i pordzewiacze to groźne szkodniki roślin sadowniczych. W wielu polskich sadach wymagają wykonania w sezonie 2, 3, a nawet 4 zabiegów zwalczających.

Rozszerzenie rejestracji akarycydu Ortus 05 SC

Tegoroczne, przedsezonowe spotkanie zorganizowane 7 marca w Warszawie firma Sumi Agro Poland poświęciła na instruktaż ochrony roślin przed przędziorkami w 2013 r. oraz wyjaśnienie, co było przyczyną niepowodzeń zwalczania tych szkodników w poprzednim sezonie.

„Szkiełko i oko”, czyli lustracje sadów zimą

Szkodniki roślin sadowniczych zimują w różnych stadiach rozwojowych, większość w obrębie korony drzew, a tylko nieliczne w glebie. Lustracje zimowe przeprowadzane np. podczas cięcia drzew są łatwe i bardzo użyteczne. Z ich pomocą można z dużym prawdopodobieństwem przewidzieć zagrożenie ze strony szkodników w zbliżającym się sezonie wegetacyjnym.

Zwalczanie przędziorków latem

Przędziorki od wielu lat zaliczane są do ważnych szkodników roślin sadowniczych. W sezonie wegetacyjnym rozwija się najczęściej pięć pokoleń tych roztoczy. Dlatego każdego roku, nawet w tych sadach, w których zwalczano je w okresie wiosennym, zachodzi potrzeba ponownego wykonania zabiegu latem.