1240×400 – Pakiety Plantpress – Sadowniczy
1240×400 – Pakiety Plantpress – Warzywniczy
234x120_yara_ogolna
234×120-prenumerata-mpssad-2020
234×120-prenumerata-warzywa-2020
Strona główna Tagi Sad
Tag:

sad

Sad Gigant – wcale nie jest największy

"Sad Gigant" - przedsiębiorstwo w Kraju Krasnojarskim (południe Rosji), o którym napomykają czasem branżowe media, wcale nie jest liderem w tabeli największych gospodarstw sadowniczych Rosji. Zajmuje w tym rankingu trzecie miejsce.

Drony do ochrony roślin – nowe rozwiązania

Kilka lat temu zapowiadano nadejście ery, gdy w produkcji ogrodniczej w codziennej pracy będą wykorzystywane drony. Wygląda na to, że ten czas już nadszedł i bezzałogowe pojazdy latające stają się narzędziem sadowników.
 
 

GUS zbada sady

W dniach 7 – 30 listopada w wylosowanych gospodarstwach sadowniczych na terenie całego kraju Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi badanie sadów według gatunków i odmian. Do wszystkich wylosowanych sadowników zostanie przesłany list z GUS  wraz ze szczegółową informacją o badaniu.

Inwazyjny szkodnik Halyomorpha Halys w USA i Europie

Halyomorpha Halys, pluskwiak z rodziny tarczówkowatych, to nowe zagrożenie europejskich sadów. Dziś można już śmiało powiedzieć, że stanowi zagrożenie dla nasadzeń kilku ważnych gospodarczo gatunków sadowniczych, w tym jabłoni i gruszy. Pluskwiak pochodzi z Azji, na stałe gości w amerykańskich (od 2001 r.) i kanadyjskich (od 2003 r.) sadach. Od kilku lat pojawia się w coraz większej liczbie krajów Europy. Amerykanie już poszukują skutecznych metod ochrony upraw przed tym agrofagiem.

Sad w systemie DaVor

Wąska ściana owoconośna (ang. narrow fruit wall) uformowana z drzew rosnących w rzędzie co 40–50 cm ma, w porównaniu do drzew prowadzonych w tradycyjnym systemie szpalerowym, wiele zalet, szczególnie jeśli chodzi o doświetlenie wnętrza korony. Niestety, w tak intensywnym systemie argumentem zniechęcającym sadowników jest bardzo wysoki koszt założenia sadu w kontekście zakupu drzewek. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy pierwszym a drugim opisanym systemem prowadzenia drzew jest system DaVor. Prowadząc drzewa tą metodą, wykorzystujemy zalety wąskiego wrzeciona, ale początkowe nakłady – w związku z mniejszą liczbą drzew na hektar – są niższe.

Rok obfitego kwitnienia drzew owocowych

W tym roku w całym kraju wyjątkowo silnie kwitły drzewa wszystkich gatunków drzew owocowych. Szczególnie silnie kwitły śliwy, wiśnie i czereśnie. W okresie kwitnienia tych gatunków drzew była niesprzyjająca pogoda do zawiązania owoców - chłodnie dnie i noce, miejscami z przymrozkami. Częste były również chłodne deszcze. Może to mieć bardzo ujemny wpływ na zawiązanie i późniejszy wzrost owoców - uważa prof. Eberhard Makosz z TRSK.

Jest pomysł na biopaliwo prosto z sadu

Gałęzie obcinane z drzew owocowych opłaca się wykorzystywać jako biopaliwo. To znaczy, że sadownicy mogą zarabiać nie tylko na owocach, ale i odpadach, które zwykle stanowią problem - wynika z badań prowadzonych w ramach projektu Europruning.

Sady na sandomierskich madach wiślanych

Daniel Grębowiec wraz z żoną Elżbietą od kilkunastu lat prowadzą gospodarstwo sadownicze o powierzchni 18 ha w miejscowości Bogoria Skotnicka (gm. Samborzec). Jest ona położona na pograniczu Wyżyny Sandomierskiej i Niziny Nadwiślańskiej, między Wisłą a jeziorem Bogoryjskim. Dominują tu żyzne i zasobne mady rzeczne, dzięki którym rozwinęły się uprawy sadownicze. Państwo Grębowcowie należą do Grupy Producentów Owoców Sangrow Sp. z o.o. w Zajeziorzu.

ZSRP: straty w sadach są duże

Susza czyni duże "spustoszenie" w sadach, owoce nie przyrastają, są mniejsze niż w poprzednich latach. Oznacza to mniejsze zbiory jabłek - powiedział prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Według niego mogą być one nawet o 20 proc. niższe niż w ubiegłym roku.

Wiosenne zabiegi w sadzie

Skuteczność wiosennych zabiegów przeprowadzanych w sadach ma ogromny wpływ na wzrost, plonowanie i ochronę drzew w dalszej części sezonu. O tym, czy warto i w jakich terminach wykonać m.in. zabieg podcinania korzeni, nawożenie, zastosować oleje mineralne, informował doradca holenderski Jos de Wit z firmy Fruit Consult na jednym ze spotkań zorganizowanych przez ZZO Warka i Fruit Akademię.