Strona główna Tagi Sad

sad

Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie, 24.01.2021 [Video]

Jakie wyzwania stoją przed sadownikami, którzy zdecydowali się na produkcję ekologiczną? Zapraszamy do obejrzenia webinarium pt. „Sad chroniony biologicznie – wnioski po trudnym sezonie”, którego gościem specjalnym był dr Michał Pniak, z firmy Biocont.

GREEN DEAL – szansa czy zagrożenie? Webinarium już 2.12.2020

Czy GREEN DEAL (ZIELONY ŁAD) zmniejszy konkurencyjność polskiej i europejskiej produkcji owoców i warzyw? Zachęcamy do dyskusji podczas webinarium „GREEN DEAL – szansa czy zagrożenie?”, którego gościem specjalnym będzie dr Mirosław Korzeniowski, prezes Stowarzyszenia AgroEkoton. Jest to pierwsze z cyklu spotkań on-line „Od sadu do konsumenta”, którego partnerem jest firma BASF. Odbędzie się ono 2 grudnia o godzinie 20.00.

Mirosław Maliszewski: Co sadzić? Spotkanie on-line 26.11.2020 – godzina 20:00

Skala karczowania sadów jest bardzo duża. Niemalże w każdym gospodarstwie usuwane są starsze, niedochodowe kwatery. Okres jesienno-zimowy to także czas podejmowania kluczowych decyzji, przede wszystkim tych dotyczących planowania produkcji i inwestycji.

Sad Gigant – wcale nie jest największy

"Sad Gigant" - przedsiębiorstwo w Kraju Krasnojarskim (południe Rosji), o którym napomykają czasem branżowe media, wcale nie jest liderem w tabeli największych gospodarstw sadowniczych Rosji. Zajmuje w tym rankingu trzecie miejsce.

Drony do ochrony roślin – nowe rozwiązania

Kilka lat temu zapowiadano nadejście ery, gdy w produkcji ogrodniczej w codziennej pracy będą wykorzystywane drony. Wygląda na to, że ten czas już nadszedł i bezzałogowe pojazdy latające stają się narzędziem sadowników.
 
 

GUS zbada sady

W dniach 7 – 30 listopada w wylosowanych gospodarstwach sadowniczych na terenie całego kraju Główny Urząd Statystyczny przeprowadzi badanie sadów według gatunków i odmian. Do wszystkich wylosowanych sadowników zostanie przesłany list z GUS  wraz ze szczegółową informacją o badaniu.

Inwazyjny szkodnik Halyomorpha Halys w USA i Europie

Halyomorpha Halys, pluskwiak z rodziny tarczówkowatych, to nowe zagrożenie europejskich sadów. Dziś można już śmiało powiedzieć, że stanowi zagrożenie dla nasadzeń kilku ważnych gospodarczo gatunków sadowniczych, w tym jabłoni i gruszy. Pluskwiak pochodzi z Azji, na stałe gości w amerykańskich (od 2001 r.) i kanadyjskich (od 2003 r.) sadach. Od kilku lat pojawia się w coraz większej liczbie krajów Europy. Amerykanie już poszukują skutecznych metod ochrony upraw przed tym agrofagiem.

Sad w systemie DaVor

Wąska ściana owoconośna (ang. narrow fruit wall) uformowana z drzew rosnących w rzędzie co 40–50 cm ma, w porównaniu do drzew prowadzonych w tradycyjnym systemie szpalerowym, wiele zalet, szczególnie jeśli chodzi o doświetlenie wnętrza korony. Niestety, w tak intensywnym systemie argumentem zniechęcającym sadowników jest bardzo wysoki koszt założenia sadu w kontekście zakupu drzewek. Rozwiązaniem pośrednim pomiędzy pierwszym a drugim opisanym systemem prowadzenia drzew jest system DaVor. Prowadząc drzewa tą metodą, wykorzystujemy zalety wąskiego wrzeciona, ale początkowe nakłady – w związku z mniejszą liczbą drzew na hektar – są niższe.

Rok obfitego kwitnienia drzew owocowych

W tym roku w całym kraju wyjątkowo silnie kwitły drzewa wszystkich gatunków drzew owocowych. Szczególnie silnie kwitły śliwy, wiśnie i czereśnie. W okresie kwitnienia tych gatunków drzew była niesprzyjająca pogoda do zawiązania owoców - chłodnie dnie i noce, miejscami z przymrozkami. Częste były również chłodne deszcze. Może to mieć bardzo ujemny wpływ na zawiązanie i późniejszy wzrost owoców - uważa prof. Eberhard Makosz z TRSK.

Jest pomysł na biopaliwo prosto z sadu

Gałęzie obcinane z drzew owocowych opłaca się wykorzystywać jako biopaliwo. To znaczy, że sadownicy mogą zarabiać nie tylko na owocach, ale i odpadach, które zwykle stanowią problem - wynika z badań prowadzonych w ramach projektu Europruning.