Strona główna Tagi Szkody

szkody

Od 7 do 29 grudnia można składać wnioski o pomoc

W terminie 7 - 29 grudnia 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Jest to wsparcie na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014 - 2020. 
 

Wnioski o pomoc na odtworzenie zniszczeń

W terminie 7-29 grudnia 2017 r. rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane klęskami żywiołowymi, mogą składać w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy na odtworzenie zniszczonych składników gospodarstwa. Jest to wsparcie na operacje typu "Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej", poddziałanie "Wsparcie inwestycji w odtwarzanie gruntów rolnych i przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof" finansowane z budżetu PROW 2014 - 2020.

Kolejne szacunki strat

Wczoraj Ministerstwo Rolnictwa i Rzozwoju Wsi podało zaktualizowane wyniki prac komisji powołanych dla szacowania szkód w gospodarstwach spowodowanych pogodowymi anomaliami.

Szacunki strat

Według stanu na 2 sierpnia br. 622 komisje zakończyły już prace. Komisje działały lub działają w 1127 gminach.

Szkody przymrozkowe w sadach

W nocy z 9 na 10 maja w naszym kraju temperatura wahała się od -1 do (miejscami) -8 stopni Celsjusza. Kwiaty drzew owocowych są bardzo mocno uszkadzane przy temperaturze -3˚C do -4˚C. Poziom uszkodzeń, oprócz temperatury, zależy od stadium rozwoju kwiatów, regionu, położenia sadu i odmian. 11 i 12 maja otrzymałem informacje o poziomie szkód od ponad 50 sadowników z wszystkich rejonów sadowniczych oraz od 6 ekspertów i doradców branżowych. W oparciu o te informacje przedstawiam swoją opinię o poziomie szkód przymrozkowych w naszych sadach.

Związek Sadowników: sady wymarzły, owoce mogą być droższe

Ostatnie przymrozki spowodowały duże zniszczenia w sadach, wymarzły czereśnie, wiśnie i jabłonie. W tym roku owoców będzie znacznie mniej, a ich ceny mogą być wyższe - powiedział w piątek prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Zdaniem Maliszewskiego, najgorsza sytuacja jest w przypadku czereśni, ale także wymarzły grusze, wiśnie, śliwy i jabłonie.

4,3 mln zł wynoszą dotychczas oszacowane straty w rolnictwie

Dotychczas jedynie 14 komisji zakończyło szacowanie strat w rolnictwie spowodowanych przez klęski żywiołowe. Oceniono, że wartość szkód wynosi ponad 4 mln 367 tys. złotych - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa w komunikacie.

Uzbekistan: straty na początku sezonu

Ostatnie dni marca i początki kwietnia mocno zaszkodziły uprawom sadowniczym w Uzbekistanie. Szczególnie ucierpiały sady gatunków pestkowych.

Będą nowe zasady szacowania szkód w rolnictwie

Ministerstwo rolnictwa zaproponowało zmiany w zasadach szacowania szkód w rolnictwie na skutek wystąpienia klęsk żywiołowych. Produkcja rolna w gospodarstwie będzie ustalana na podstawie jednolitych danych.

We Włoszech 300 mln euro strat w rolnictwie z powodu ataku zimy

Na co najmniej 300 milionów euro szacuje rolniczy związek we Włoszech straty spowodowane przez atak wyjątkowo srogiej zimy. Największe szkody śnieg i mróz wyrządził w Apulii na południu kraju. W regionie tym obowiązuje stan kryzysowy.