Strona główna Tagi Warzywnictwo
Tag:

warzywnictwo

Konsolidacja rządowych subwencji w Rosji

Rosyjscy warzywnicy weszli w nowy rok z nadziejami na uproszczenie systemu rządowych dotacji dla sektora. Propozycje zmian były przyjmowane przez ministerstwo rolnictwa do połowy sierpnia ubiegłego roku, miały zacząć obowiązywać w 2017 roku. Warzywnictwo jest jednym z priorytetowych sektorów rolnictwa w planie rozwoju kompleksu rolno-przemysłowego Rosji (APK) do roku 2020.

Święto Warzyw w Bogucicach

Firma Rozsadnik Marek Wąsiewicz wraz z firmą Hurtownia Rolno-Ogrodnicza Janiak 17 września zorganizowały w miejscowości Bogucice (Wielkopolska) spotkanie pt. "Święto warzyw".

Przyszłość produkcji warzyw w Rosji

Rosyjski Bank Centralny podał 13 kwietnia zakomunikował, że w marcu bieżącego roku warzywa staniały o 1,3% w porównaniu z lutym, a o 5,1% rdr. To dla Rosjan dobra wiadomość. Zła brzmi tak: u statystycznego Rosjanina udział wydatków na żywność przekroczył 50,1% przewyższając nieznacznie wydatki na produkty nieżywnościowe (49,9%). Ta gorsza wiadomość pochodzi z Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji przy Prezydencie Federacji Rosyjskiej.

W Warzywniczym Centrum Badawczym w Bedlnie

10 i 11 września odbyły się Dni Otwarte w Warzywniczym Centrum Badawczym firmy Bayer CropScience (BCS), które zlokalizowane jest w gospodarstwie Eleonory Kapusty w Bedlnie k. Kutna (w woj. łódzkim).

Profesjonaliści w produkcji marchwi

W Goczałkowicach-Zdroju, które od południowego wschodu otaczają pasma Beskidu a od północy rozległe Lasy Pszczyńskie i faliste płaskowyże; miejscowości, która jako jedna z dwóch w województwie śląskim ma status uzdrowiska, produkcja warzyw na dużą skalę prowadzona jest w gospodarstwach rodziny Dzidów, w tym Łukasza i Stanisława. Ich działalność skupiona jest głównie na produkcji marchwi.

Małopolskie Święto Warzyw w Pobiedniku Wielkim

Na lotnisku Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim koło Krakowa w niedzielę 7 września odbyła się 7. edycja Małopolskiego Święta Warzyw − imprezy organizowanej przez władze gminy Igołomia − Wawrzeńczyce.

W Niemczech rośnie produkcja grzybów

Niemiecki rynek odnotowuje wzrastające ciągle zainteresowanie różnymi rodzajami grzybów. Spowodowało to z kolei wzrost produkcji i zwiększenie podaży grzybów uprawnych.

Metody uprawy szalotki

Szalotka jest cebulą powszechnie uprawianą w różnych strefach klimatycznych. W wielu krajach Dalekiego Wschodu i Afryki zajmuje wiodącą pozycję wśród warzyw cebulowych. W porównaniu z cebulą zwyczajną ma krótszy okres wegetacji, lepiej się przechowuje, ale wytwarza mniejsze główki (zwykle o średnicy 40–50 mm). Jednak na wielkość cebul szalotki można wpływać przez dobór odmiany, a także metody i warunków uprawy.

Nowości z seminarium warzywnego

Okres zimowy obfitował w cykl spotkań dla plantatorów warzyw gruntowych organizowanych przez firmy nasienne, chemiczne oraz dystrybutorów środków do produkcji ogrodniczej. Jedno z takich odbyło się z inicjatywy firmy Lidia Horti-Logistic z Opatówka oraz Monsanto Polska przy współudziale przedsiębiorstw Intermag i BASF w Stawiszynie koło Kalisza. 
 

Mniej kalafiorów we Francji

Po raz pierwszy od 2000 roku Francja w bieżącym sezonie 2013/2014 (sezon liczony od czerwca 2013 roku do końca kwietnia 2014 roku) odnotuje spadek zbiorów kalafiorów. Wobec 2000 roku odnotowano aż 30% spadek produkcji wobec średniej z ostatnich pięciu lat o 20%, a wobec roku poprzedniego o 15%.

Ostatnie artykuły

Ceny warzyw gruntowych nadal wysokie

Na rynku hurtowym warzyw zaczynają dominować warzywa gruntowe z tegorocznych zbiorów. Cena wielu gatunków jest wysoka, obserwowane są nieznaczne spadki cen niektórych warzyw (np. marchwi, cebuli, buraka). Na fluktuacje cen wpływ też eksport.

Mołdawia: handel promuje rodzimych producentów

Mołdawski Kaufland był partnerem i sponsorem promocyjnej imprezy mającej promować produkcje owoców jagodowych w rodzimych gospodarstwach kraju.

Wsparcie dla rolnictwa obszarów górskich

W resorcie rolnictwa trwają prace nad przygotowaniem odpowiedniego programu wsparcia rolnictwa na obszarach górskich, który poprawi rentowność produkcji rolnej oraz pozwoli zachować unikalność tych terenów. Program powinien również pomóc w podtrzymaniu rolniczego wykorzystania gruntów rolnych na obszarach górskich.