Strona główna Tagi Wto

wto

KE przygotowuje się do sporu z Rosją na forum WTO

Komisja Europejska prowadzi przygotowania do ewentualnego rozpoczęcia z Rosją sporu na forum WTO w związku z rosyjskim embargiem na żywność z UE - poinformowały we wtorek służby prasowe komisarza ds. handlu Karela De Guchta.

Porozumienie WTO

Światowa Organizacja Handlu (WTO), której spotkanie ministerialne zakończyło się na indonezyjskiej wyspie Bali, poinformowała w sobotę 7 grudnia o osiągnięciu historycznego porozumienia o liberalizacji stosunków handlowych. Korzyści gospodarcze eksperci szacowali na bilion dolarów.
Zawetowaniem porozumienia groziła Kuba, która argumentowała, że nie wywiera ono wystarczającego nacisku na USA w sprawie zniesienia embarga handlowego na wyspę.

Chiny zamierzają wprowadzić cła antydumpingowe na wina z UE

W odpowiedzi na stanowisko Francji i innych państw, głosujących za ustanowieniem ceł antydumpingowych na import do EU chińskich fotowoltaicznych paneli słonecznych, pekiński rząd ogłosił rozpoczęcie dochodzenia w sprawie zaniżonych, jak uważa, cen win europejskich.

Zaleją nas tanie nawozy z Rosji i USA?

W wyniku łagodzenia polityki celnej Unii Europejskiej w stosunku do USA i Rosji na naszym rynku mogą pojawić się tanie nawozy z tych krajów. Polskie koncerny chemiczne nie kryją obaw - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Ukraina podniesie cła?

Według Reutersa Ukraina chce podnieść górną granicę taryf importowych dla kilkuset towarów. Agencja ta powołuje się na opatrzony klauzulą "tajne" dokument rozesłany w zeszłym tygodniu przez władze Ukrainy do członków Światowej Organizacji Handlu.

Dzięki umowie Rosji z WTO zwiększy się eksport polskiej żywności na jej rynek

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba ocenia, że wejście Rosji do WTO korzystnie wpłynie na sektor produkcji żywności w Polsce oraz na rozwój eksportu na ten rynek. Umowa będzie także chronić polskich eksporterów przed zamykaniem granic, jakie Rosja czasem stosuje wobec importowanych produktów rolnych.

Po wejściu do WTO w Rosji wzrośnie zapotrzebowanie na jabłka

Do takiego wniosku doszli eksperci projektu „APK Inform: warzywa i owoce”. Zgodnie z wynegocjowanym ze Światową Organizacją Handlu (WTO) porozumieniem (trwało to 18 lat) po 23 sierpnia Rosja powinna obniżyć cła na większość importowanych produktów ogrodniczych – taryfy celne na jabłka powinny zostać obniżone o połowę.

Rosja przystąpi do WTO

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, ratyfikowała 18 lipca protokół przystąpienia Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO).