765x100_Trooj_aukcja

Porozumienie WTO

Światowa Organizacja Handlu (WTO), której spotkanie ministerialne zakończyło się na indonezyjskiej wyspie Bali, poinformowała w sobotę 7 grudnia o osiągnięciu historycznego porozumienia o liberalizacji stosunków handlowych. Korzyści gospodarcze eksperci szacowali na bilion dolarów.
Zawetowaniem porozumienia groziła Kuba, która argumentowała, że nie wywiera ono wystarczającego nacisku na USA w sprawie zniesienia embarga handlowego na wyspę.
Indie sprzeciwiały się tym elementom pakietu, które mogłyby zagrozić subwencjom państwa służącym tworzeniu rezerw żywnościowych dla biednych. Kraje rozwijające się zostały jednak czasowo wyłączone z obowiązku określania limitów subwencji; negocjacje na ten temat zostały przeniesione na późniejszy termin.
 
Porozumienie z Bali uwzględnia jedynie 10 proc. szerszego programu reform ogłoszonego w Dausze.
 
Celem rundy Dauha, rozpoczętej w 2001 roku, jest stworzenie jednolitych reguł dla gospodarek państw WTO w bardzo wielu dziedzinach: obniżenie opodatkowania importu setek towarów, ograniczenie wypaczającego rynki subsydiowania produkcji rolnej, wypracowanie standardu procedur celnych, ułatwiającego wymianę towarową. 
Za: wyborcza.biz
pg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię