Strona główna Tagi Wypalanie traw

wypalanie traw

Wypalanie traw grozi nie tylko utratą dopłat!

Z nastaniem przedwiośnia rośnie zagrożenie pożarowe związane z wypalaniem traw. Warto przypomnieć, że proceder ten jest niezgodny z prawem i grożą za niego surowe sankcje karne oraz cofnięcie dopłat wypłacanych przez ARiMR.

Stop pożarom traw

Średnio co 13 minut gdzieś w Polsce płoną łąki i nieużytki rolne. Nadal są ludzie, którzy myślą, że wypalanie traw użyźnia glebę, ale to nieprawda. W ciągu ostatnich 7 lat w tych pożarach zginęło ponad 60 osób, a koszty gaszenia ognia okazały się astronomiczne.

Odnotowaliśmy już 17 tysięcy pożarów traw

Prawie 17 tys. pożarów traw wybuchło w kraju od początku roku; zginęła w nich jedna osoba, a 35 zostało rannych - alarmują strażacy i apelują o niewypalanie nieużytków. Jest to karalne i szkodliwe dla środowiska - przypomina rzecznik PSP st. bryg. Paweł Frątczak.

W marcu już 3255 pożarów spowodowanych wypalaniem traw

W marcu tego roku w całym kraju doszło już do 3255 pożarów związanych z wypalaniem traw, najwięcej pożarów było w Małopolsce - 708, na Dolnym Śląsku - 607 i w Śląskiem - 418 - poinformował rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Strażacy apelują o niewypalanie traw.

Prawie 20 tys. pożarów traw; za ich wypalanie grozi utrata dopłat

Już blisko 20 tys. pożarów traw wybuchło w kraju od początku roku; zginęły w nich trzy osoby - alarmują strażacy i apelują o niewypalanie nieużytków. Jest to karalne i szkodliwe dla środowiska, a celowe wypalanie może skutkować odebraniem rolnikom dopłat unijnych.

Potężne pożary traw na Syberii

Liczba śmiertelnych ofiar pożarów, które przez dwa dni szalały w Chakasji, republice w południowo-zachodniej Syberii, wzrosła do 23 - podał rzecznik Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej Władimir Markin. Dwie osoby zginęły w Kraju Zabajkalskim.

Rzuć palenie!

Trzy osoby zginęły, a 64 zostały ranne w wyniku pożarów traw, łąk i nieużytków. Od początku 2015 roku Państwowa Straż Pożarna odnotowała ponad 36 tys. takich pożarów. „Rzuć palenie!” to akcja, która ma zachęcać do porzucenia niebezpiecznej tradycji wypalania traw.

W tym roku już 40 tys. pożarów traw

40 tysięcy pożarów traw wybuchło w kraju od początku roku; zginęły w nich trzy osoby - alarmują strażacy i apelują o niewypalanie nieużytków. Jest to karalne i szkodliwe dla środowiska a celowe wypalanie może skutkować nawet odebraniem rolnikom dopłat unijnych.

Wypalanie traw jest szkodliwe i grożą za to kary

Choć do kalendarzowej wiosny pozostało jeszcze trochę czasu, to na polach po śniegu nie zostało nawet śladu. Widać tam wyschnięte, martwe trawy, które w wielu miejscach mogą być celowo podpalane. Są bowiem ludzie, którzy uważają, że jest to najprostszy sposób na pozbycie się takich śmieci, a nawet dopatrują się w takim działaniu zabiegów użyźniających glebę. Jak co roku ARiMR stara się uzmysłowić, ile złego ten proceder przynosi i apeluje o zaprzestanie wiosennego podpalania suchych traw.

Za wypalanie traw grożą kary i utrata części unijnych dopłat

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomniana, że za wypalanie traw grożą kary. Rolnik może stracić część dopłat bezpośrednich, a osoba przyłapana na podpaleniu może zapłacić grzywnę do 5 tys. zł.