Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
30.06.2017

Wizyta u tych, którzy mają w tym roku czereśnie

Zawiązanie owoców w tym roku

Zawiązanie owoców w tym roku

W dniach 25-27 czerwca grupa polskich i ukraińskich producentów czereśni odwiedziła sady czereśniowe w Holandii. Podczas tego wyjazdu szkoleniowego sadownicy wysłuchali także zaleceń doradcy sadowniczego Rene Albersa z Fruit Consult dotyczących prowadzenia i cięcia drzew oraz spełniania ich wymagań pokarmowych, aby uzyskać wysoki plon i jakość owoców. Wyjazd zorganizowała firma Tradecorp, a opiekunem grupy był Andrzej Zbroja.

Fot. 1. Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego do Holandii


Fot. 2. Rene Albers z Fruit Consult tłumaczy zasadę owocowania czereśni oraz prowadzenia drzew


Fot. 3. Wielkość owoców w tym roku


Fot. 4. Andrzej Zbroja z firmy Tradecorp był przewodnikiem grupy i tłumaczem

Podczas wyjazdu zwiedzano trzy największe sady czereśniowe w Holandii, w których najniższy plon czereśni wynosi 15, a najwyższy 25 ton/ha. Wszystkie były zabezpieczone osłonami przeciwdeszczowymi, przeciwprzymrozkowymi, przeciwgradowymi, przed ptakami i przed Drosophila suzukii, szkodnikiem, który przynosi znaczne szkody producentom czereśni. Wszystkie sady były także nawadniane. Dominują w nich odmiany ‘Kordia’ i ‘Regina’ na podkładce ‘GiSelA 5’.

W największym sadzie czereśniowym w Holandii, który zajmuje 12 ha, uprawiane są tylko te dwie odmiany. Większość sadu jest już zabezpieczona osłonami (fot. 5), a na pozostałej części trwał montaż konstrukcji i osłon (fot. 6). Każda z kilkuhektarowych kwater zabezpieczona jest także siatką przed D. suzukii. Wejście na tą kwaterę musiało być sprawne (fot. 7), aby nie szkodnik nie dostał się do sadu.


Fot. 5. Nowoczesny sad czereśniowy zabezpieczony osłonami przeciwdeszczowymi, przeciwgradowymi...


... oraz z zamontowaną instalacją nadosłonową do ochrony przeciwprzymrozkowej


Fot. 6. Montaż nowoczesnej konstrukcji pod osłony w sadzie czereśniowym...


... folii przeciwdeszczowej...


... oraz jej mocowanie do systemu podnoszenia


Fot. 7. Siatka przeciwko Drosophila suzukii osłania całą kwaterę, wejście na nią jest możliwe tylko po jej podniesieniu

Komentarze

(0 komentarz(y))
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności