Serwis korzysta z plików Cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. dowiedz się więcej » Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia
17.10.2013

Truskawki, tunele, uprawa, ekonomika

Hasło Ogrodnicze | Katarzyna Kupczak
Dlaczego truskawki na rynnach w tunelach foliowych? - Chciałem sprawdzić tę innowacyjną, wysoce wyspecjalizowaną i zaawansowaną technologię, gdyż pozwala ona na uniezależnienie uprawy od warunków pogodowych. Oprócz truskawek, planuję uprawiać także pod osłonami (daszkami) maliny i borówkę wysoką – odpowiada Janusz Żak, właściciel gospodarstwa zlokalizowanego w odległości 12 km od granicy z Ukrainą.
W 2011 r. J. Żak kupił w Werchracie (powiat Lubaczów, gmina Horyniec- Zdrój) 40 ha ziemi. W kolejnym dokupił dzierżawione od roku 140 ha i łącznie na 180 ha założył (wraz z żoną Ewą) gospodarstwo produkujące owoce jagodowe. Podzielone jest ono na trzy sektory. Docelowo truskawka zajmie 40 ha (wysokie tunele foliowe osłonią 6 ha), malina 60 ha, a borówka wysoka 80 ha. Uprawa roślin jagodowych prowadzona jest metodą konwencjonalną. Do ochrony roślin wykorzystywane są syntetyczne zoocydy i fungicydy, zgodnie z programami ochrony, a decyzję o zastosowaniu tych środków podejmuje się w oparciu o wyniki obserwacji: w przypadku chorób – warunków klimatycznych sprzyjających wystąpieniu zagrożenia, a szkodników – liczebności populacji (przekroczenia progów zagrożenia) czy objawów żerowania.

Tradycyjne
W polowych nasadzeniach truskawek znajdują się odmiany plonujące w tradycyjnym okresie (czerwiec/lipiec) – ‘Darselect’, ‘Elsanta’, MarmoladaR (‘Onebor’) oraz ‘Roxana’. Uprawiane są na płasko, metodą pasowo-rzędową, ściółkowane słomą (fot. 1), a także na wzniesionych, okrytych folią zagonach. Prawie cały areał truskawek jest nawadniany podsiąkowo, a tylko niewielka część jest jeszcze deszczowana. Jednak docelowo, do końca bieżącego sezonu, instalacja nawodnieniowa będzie rozprowadzona na całej powierzchni uprawy truskawek.Fot. 1. Truskawki uprawiane są w polu i tunelach foliowych
 
Technologię nawodnieniową dla całego gospodarstwa opracowała i wszystkie podzespoły dostarczyła firma Poldrip, a instalację zakładano we własnym zakresie. Rezerwuar wody stanowią cieki głębinowe. Zbiornik z odstaną, natlenioną wodą, filtry piaskowe, a także zasobniki nawozów, mieszalniki i jedna pompownia znajdują się w gospodarczej, tzw. dolnej, części farmy. W części górnej, tzw. uprawowej, wykonana będzie dodatkowa pompownia przeznaczona do optymalnego nawodnienia areałów maliny i borówki wysokiej. Wraz z wodą roślinom dostarczane są nawozy (fertygacja).

Polowe nasadzenia truskawki osłaniane są na zimę włókniną, którą rozkłada się po bardzo chłodnych nocach (koniec listopada–grudzień). Dzięki takiemu zabezpieczeniu, unika się efektu przemrożenia oraz rozhartowywania roślin związanego z ociepleniami zdarzającymi się podczas zimowych dni. Ze względu na to, że gospodarstwo znajduje się na wzniesieniu (300 m n.p.m.), pokrywa śnieżna zazwyczaj jest tutaj obfita i dodatkowo zabezpiecza rośliny przed wymarzaniem. Zimę 2012/2013 nawet dość podatna na chłody odmiana ‘Darselect’ przetrwała bez szwanku, i nie odnotowaliśmy strat mrozowych – informuje gospodarz.
 
Powtarzające
Pod osłonami uprawiane są odmiany tzw. powtarzające owocowanie. Podstawę nasadzenia stanowi ‘Evie 2’ (fot. 2), niewielkim uzupełnieniem, w celu sprawdzenia potencjału plonotwórczego, są ‘Linosa’ oraz ‘Capri’. Obiekty uprawowe to tunele foliowe w systemie zblokowanym firmy Haygrove, z unoszoną po bokach folią (fot. 3). W bloku znajduje się siedem naw. Każda z nich szerokości 6,4 m, długości 150 m, wysokość ściany bocznej to 1,8 m (w kalenicy dochodzi do 4,6 m). W jednej nawie ulokowane są 4 stelaże z rynnami (fot. 4).Fot. 2. W uprawie pod osłonami ‘Evie 2’ zdeklasowała konkurencjęFot. 3. Tunele zblokowane firmy Haygrove z unoszoną folią po bokach gwarantują utrzymanie odpowiedniej wilgotności w otoczeniu roślin, na których nie obserwowano objawów szarej pleśniFot. 3a - urządzenie ułatwiające podnoszenie foliiFot. 4. Janusz Żak nie krył zadowolenia, widząc efekt pracy – w tunelach zbiory już się rozpoczęły, a perspektywa jest bardzo obiecująca


Komentarze

(3 komentarz(y))
Dodaj komentarz
Janusz.oslizlo@o2.pl
20.10.2017 20:02
Umie zrobic tunele od postaw do nawodnienia i wetylaci 10 lat pracy przy tunelach pare zeczy bym wam doradzil a spanisze dobre do wetylaci ale lepszehupsy i teleskopy
michal
25.06.2015 20:34
dlaczego nie ma artykulu jak traktuje sie tam ludzi ?.
Patrycja
15.04.2014 09:07
Tunel foliowy to świetna sprawa! Sama uprawiam mały ogródek. Ważne jest aby był koloru zielonego - wpływa to korzystnie na produkcje roślin. Innym elementem o którym warto pamiętać to wysokość, dzięki czemu uzyskamy znakomite warunki. Jedyną firmą którą mogę polecić jest firma das company, która posiada znakomitej jakości tunele.

Dodaj komentarz

Zgłoś nadużycie

Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia

Zamknij
created by openform
Ogrodinfo.pl to portal ogrodniczy dla każdego producenta owoców, warzyw i roślin ozdobnych. Plantatorzy znajdą tu wskazówki na temat uprawy, nawożenia i ochrony roślin oraz ogólne informacje z zakresu ogrodnictwa. Ogrodinfo.pl to również portal sadowniczy oraz serwis informacyjny dla właścicieli szkółek i upraw pod osłonami; to sadownictwo, warzywnictwo i kwiaciarstwo bez tajemnic.

Polityka prywatności